Robot Asistan Fabio İşten Çıkarıldı

Hızla gelişim gösteren robot teknolojisinin halen daha zamana ihtiyacı olduğu yapılan testlerden sonra ortaya çıktı. Yakın gelecekte insan işçilerin yerini alması öngörülen robot işçilerin ilk denemelerde başarılı olamadığı gözlendi.

Heriot-Watt Üniversitesi tarafından planlanan ve Six Robots Us firmasının yürüttüğü deneysel aşamalarda İskoç süpermarket zincirlerinden olan Margiotta kullanıldı. Süpermarkette işe başlayan Fabio adındaki robot asistanın market içindeki ürünlerin bulunduğu yerleri müşterilere göstermek ve müşterileri yönlendirmek üzere programlandığı belirtildi. İlk aşamada müşterilerin oldukça dikkatini çeken robot asistanın günler ilerledikçe işini düzgün yapamadığı ortaya çıktı. Fabio adlı robot işçinin marketteki gürültülü ortam nedeniyle müşterilerin taleplerini almakta güçlük çekmesi ve anlamsız cevaplar vermesi müşterilerin dikkatinden kaçmadı.

İnsanlarla robot işçinin test edildiği bir örnekte ise markette bulunan bir reyona insan işçilerin 15 dakika içinde bir reyona 12 müşteriyi çekebildiği, Fabio’nun ise sadece 2 müşteriyi bu sürede ikna edebildiği ortaya çıktı.

İlk işinde başarılı bir performans gösteremeyen Fabio robot asistan daha bir haftası dolmadan işinden kovuldu.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir