SpaceX’in Falcon Heavy Roketi İlk Görevini Gerçekleştirecek

SpaceX firması Falcon Heavy roketi için ilk görevini yakın zamanda gerçekleştirecek. Fırlatmayı yerinde izlemek isteyenler için ise biletler firma tarafından satışa çıkarıldı. Falcon Heavy roketi ilk görevini Mars’ta gerçekleştirecek.

Falcon Heavy roketi üç adet Falcon 9 roketinden oluşmakta. Fırlatma için test fırlatması geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirilmişti. Kennedy Uzay Merkezi ise Falcon Heavy’in ilk görevi için gerçekleştirilecek fırlatma için yerinde seyretmek isteyenler için tesisin kapılarını meraklılarına açıyor. Bu anı izlemek isteyen izleyiciler için 35 dolardan başlayan biletler satışa sunuldu. Apollo/Saturn V Merkezi üzerinden bu fırlatmayı izlemek isteyen meraklıların ise ödemesi gereken bilet tutarı 195 dolar olarak belirlenmiş.

Elon Musk’ın Otomobili de Roket İçinde Olacak

Falcon Heavy fırlatmasında roketin içinde Elon Musk’a ait Tesla Roadster model otomobilin de olacağı açıklandı. Böylece ikinci nesil olarak geliştirilen Roadster’in ilk versiyonu da Mars görevinde roket içinde yer alacak.

SpaceX tarafından gerçekleştirilecek Falcon Heavy fırlatmasının başarılı olup olmayacağı net değil. Zira Falcon 9 fırlatmaları da birçok başarısız testten sonra gerçekleştirilebilmişti. Fırlatmanın önümüzdeki hafta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir