YouTube Çocuk İçeriği Kurallarını Sıkılaştırıyor

YouTube Çocuk İçeriği Kurallarını Sıkılaştırıyor

YouTube ilginç bir site çünkü internet üzerindeki hem en iyi, hem de en kötü içerikler burada toplanıyor. Çocuklar için sitede bolca kaliteli içerik bulunurken, aynı zamanda son derece zararlı videolar da mevcut. Bu durum uzun süredir tartışma konusu olurken, kimi kullanıcılar etik kuralları bir yana atarak sırf para kazanmak amaçlı çocuk içerikleri oluşturuyor.

Kurallar Değiştiriyor


Bu videolar peki nasıl suistimal ediliyor? Örneğin bir içerik üreticisi çocukların ilgisini çekecek bir çizgi film karakterinin fotoğrafını koyuyor fakat tıklanıp video açıldığında bu karakter rahatsız edici işler yapıyor ya da içerik başka oluyor. Mesela ABD’de meşhur olan Peppa Pig karakteri bir mezbağaya gidebiliyor. Canı sıkılanların bu videolar hoşuna gitse de, çocuklar için hiç de uygun değiller.

Bu durumla baş etmek isteyen Google, YouTube üzerindeki kurallarını da artık sıkılaştırıyor. Bunun için de videolara bazı uyarılar eklenecek. Örneğin, içerik üreticinin amacı bu olmasa da videonun çocuklar için tehlike oluşturabileceği söylenecek.Bunun gibi pek çok örnek bulunurken, YouTube çocukların suistimal edilmemesi için daha çok çaba harcayacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER