Twitter'ın Yeni Troll ve Nefret Söylemi Kurallarına Kısa Süre Kaldı

Twitter'ın Yeni Troll ve Nefret Söylemi Kurallarına Kısa Süre Kaldı

Twitter son dönemde hem kullanıcılarından, hem de basın tarafından bolca eleştiriye maruz kaldı. ABD’de yaşanan siyasi gerginlikler buna sebep olurken, sosyal medya devininin nefret söylemlerine, internet trollerine ve tacizci kullanıcılara karşı hiçbir önlem almadığı dile getiriliyordu.

Yeni Kurallar, Yeni Twitter


Twitter ise bu eleştirilere yanıt verdi ve problemi çözmek için atacağı adımlardan bahsetti. Geçtiğimiz dönemde de tarih veren şirket, 22 Kasım 2017’de yeni ilke ve kurallarını duyuracaklarını açıklamıştı. Şimdi ise bu tarihe oldukça kısa bir süre kalmışken, Twitter’ın neler yapacağı merak konusu.

Konuya ilişkin @TwitterSafety hesabından bir tweet yayınlanmış ve şu ifadelere yer verilmişti;

‘Şiddete yönelten gruplara ve nefret söylemi yayan görüntü ve sembollere dair 22 Kasım’da yeni ilkelerimizi yayınlayacağız. Geliştirme sürecinde değerli geri bildirimler aldık ve bunları entegre edeceğiz.’

Twitter Önlemleri Arttırıyor


Yeni kurallara dair çeşitli tweetler yayınlanırken, çıplaklık içeren fotoğraflara dair de sosyal medya devi bazı açıklamalar yaptı ve kurbanları korumak adına önlemler alacaklarını, saldırgan kişileri daha ağır şekilde cezalandırıcaklarını söyledi. Twitter, bu düzenlemenin uzun sürmesine gerekçe olarak da her gün milyonlarca kişinin siteyi kullanmasını gösterdi.

Bunun öncesinde de yine Twitter CEO’su Jack Dorsey ard arda tweetler atmış, şirket olarak nefret söylemlerini, taciz ve rahatsızlık verici hareketleri oldukça ciddiye aldıklarını dile getirmişti. Şimdi ise 22 Kasım’a 10 günden kısa bir süre kalmışken, Twitter’ın neler yapacağı merak konusu.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER