Jetgiller'e İlham Veren Gin Wong 94 Yaşında Öldü

Jetgiller'e İlham Veren Gin Wong 94 Yaşında Öldü

Gin D. Wong’u şahsen tanımıyor olabilirsiniz ama çalışmalarını mutlaka bilirsiniz. Amerika’nın Los Angeles şehrindeki Theme Building (haberin fotoğrafı) gibi pek çok yapının mimarı. Hatta kendisi 1962 yılında ortaya çıkan efsanevi çizgi film Jetgiller’in tasarımcılarını bile doğrudan etkiledi. Wong bu ay 94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Jetgiller’e İlham Verdi


Wong sadece 1960 Theme Building’i tasarlamadı, aynı zamanda yirminci yüzyılın ilk yarısına çalışmalarıyla ilham vermeyi de başardı. Örneğin Beverly Hills’teki sıradışı Union 76 Benzin İstasyonu’nun çatısını o tasarladı, bu inşaat 1965 yılında tamamlandı. Aynı Jestbet zamanda 1952’de tamamlanan CBS Televizyonu’nun binasında da çalıştı.

Ek olarak kendisi şu anda kullanım dışı olan Pasifik Marinası’nda da çalıştı. Burası Disneyland’den bir sene önce açılmış bir tema parkıydı. San Francisco’daki Transamerica binası hakkında da konuşan Wong, ‘Bulanık bir şey değil. Sadece basit, berrak bir tasarıma sahip’ sözlerini kullanmıştı.

Ünlü mimar aynı zamanda 2013 yılında bir röportaj vererek önemli işlerini anlatmıştı. Hatta bunu YouTube üzerinden de direkt izlemek mümkün.

Gin Wong bu ay 94 yaşında hayata veda etti fakat mimari alanındaki çalışmaları muhtemelen uzun bir dönem unutulmayacak. Röportajına aşağıdan göz atmanız mümkün:

https://www.youtube.com/watch?v=_pAXXhjligg

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER