Facebook İntihara Meyilli Kullanıcıları Yapay Zeka İle Tespit Edecek

Facebook İntihara Meyilli Kullanıcıları Yapay Zeka İle Tespit Edecek
Mark Zuckerberg'in kurucusu olduğu Facebook, kullanıcı odaklı geliştirmelerine devam ediyor. Tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya sitesi konumunda yer alan Facebook şimdilerde gözünü intihar eğilimi olan kullanıcılara dikmiş görünüyor. Geçtiğimiz dönem bu çalışmaları hakkında bilgi veren sosyal medya platformu, içerisinde Messenger sohbet içeriklerinin de analizini yapabilen bir yazılımdan bahsetti. Bu durum ilk aşamada kullanıcı gizliliğini geri plana atıyor gibi görünse de ortaya özellikle insan hayatını ilgilendiren önemli bir sistem çıkarılabileceği de kesin.Facebook'un yaklaşık olarak 2 milyar sınırını geride bırakan kullanıcı ağından toplanan veriler ele alınarak işaretlenmiş yorumlar, anahtar kelimelerden beslenecek olan bu sistem aynı zamanda arkadaşlarının intihar eğilimli kişiyi sisteme direkt olarak bildirmesi ile de çalışabilecek.

Sosyal medya devi Facebook'un geliştirme aşamasında olduğu bu sisteme NEDA ve NSPL gibi Amerika toplulukları da destek veriyor. Bu sistemin ilk başta ABD merkezli kullanıcılar için kullanıma sunulacağı belirtilirken  bahsi geçen destek topluluklarının ve derneklerin de yardıma ihtiyacı olan veya intihar eğiliminde olduğu tespit edilen kullanıcılarla birebir olarak irtibata geçebilecekleri belirtildi.Facebook üzerinde kullanıcı verilerinin kullanılarak kendisini geliştireceği düşünülen bu sistem tamamen yapay zeka ile çalışacak. Ancak burada bahsi geçen yapay zeka sisteminin nasıl işlev göreceği konusunda detaylı bilgilere yer verilmedi. Bu yapay zeka sistemini kandırmak isteyebilecek ve ilgi çekebilecek büyük bir insan kitlesinin olduğunu da düşünmek gerekiyor. Bu durumlar karşısında sistemin nasıl davranacağı ve yanlış bildirimleri nasıl analiz edeceği ise henüz bilinmiyor.

Dünyada en çok intihar oranı bulunan ülke ABD. İntihar vakaları incelendiğinde en çok intihar eden yaş grubunun 15 - 29 yaşları arası olduğu belirtilirken İngiltere'de bu yaş sınırı 20 - 49 olarak bildirilmiş. Türkiye'deki veriler incelendiğinde ise en çok intihar eden gruplar değerlendirildiğinde bayanlarda 15 - 19 yaş araları ve erkeklerde ise 15 - 80 arasında orantılı olarak dağıldığı gözleniyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk