Facebook da Online Videoları Geliştirmek İçin Çalışacak

Facebook da Online Videoları Geliştirmek İçin Çalışacak

5 büyük teknoloji firmasından 4 tanesi artık online ortamdaki videoların daha kolay ve ucuz hâle gelmesi için çaba harcıyor. Bugün de Facebook ‘Allience for Open Media (Açık Medya Birliği)’ adlı konsorsiyuma katıldı.

Bu kuruluş, herhangi bir patent lisanslama ödemesi gerektirmeyen yeni bir video sıkıştırma teknolojisi üzerinde çalışırken, Google, Mozilla ve Cisco beraber çalışıyor. Aynı zamanda online video alanında hizmet veren Netflix ve Amazon da projeye destek veriyor. Ek olarak, Microsoft da işbirliğinin bir parçası.

Video sıkıştırma biraz ‘belirsiz’ bir teknoloji gubu durabilir fakat çevrimiçi hayatımız açısından kritik öneme sahip. İyi sıkıştırılmış videoların hem yayını, hem de yüklemesi daha kolay olurken, gelecekte arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile 4K video çözünürlüğü hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelecek. Dolayısıyla sıkıştırılmış videolar da hiç olmadığı kadar önemli olacak.

Facebook’un Desteği Çok Önemli


Yıllar boyunca AVC adı da verilen H.264 video sıkıştırma teknolojisi sektörü domine etmişti ve daha önceki HEVC, yani H.265’in yerine gelmişti. Apple da HEVC kullanırken, video boyutunu yüzde 40 oranında küçültüyordu. Fakat HEVC’deki patent lisans sorunları ve masraflar sorun yaratıyordu.

YouTube, Netflix ve Amazon Prime’ın yanı sıra Facebook’un AV1 için desteği önemli çünkü bu platformu her gün 2 milyardan fazla insan kullanıyor. Giderek daha büyük bir online video platformu hâline gelen Facebook’ta her gün 100 milyon saatin üstünde video izleniyor. Dolayısıyla firmanın vereceği destek oldukça önemliydi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 04:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER