Araştırma: Sosyal Medya İntihara ve Depresyona Sürüklüyor

Araştırma: Sosyal Medya İntihara ve Depresyona Sürüklüyor

Günümüzde gençlerin dijital ekranlara ve sosyal medyaya ne derece bağımlı olduğunu herkes biliyor. Bu konuda çeşitli görüşler olsa da, sosyal ilişkileri azalttığı ve bazı problemlere yol açtığı ortada. Üstelik yapılan araştırmalar da çoğu zaman bu görüşü destekliyor

Çeşitli Öğrenci Grupları İncelendi


Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada Facebook’un aslında insanların kötü hissetmesine neden olduğu ortaya çıkmıştı. Bir diğeri ise dijital teknolojilerin gençlere zarar verdiğini iddia etmişti. Şimdi ise Clinical Psychological Science’da bir araştırma yayınlandı ekran başında geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini başlattığını hatta genç kızlarda intihara yol açtığını belirtti.

Araştırmayı yapan kişiler iki büyük grubu ele aldı. Bunlardan bir kısmı orta okul, diğerleri lise öğrencileriydi. Gençlerin günlük elektronik cihaz kullanım oranları karşılaştırılırken, ekran başında fazla vakit geçiren kişilerde depresyon belirtilerinin çoğaldığı görüldü. Hatta umutsuzluk seviyesi giderek yükseliyordu ve intihar planları yapan öğrenciler vardı. Oysa elektronik cihazlara az vakit harcayan gençlerde mutluluk oranı daha yüksekti.

Genç Kızlar Daha Çok Etkileniyor


Analizlerde sosyal medya ve depresyon arasındaki ilişkiler de ortaya konulurken, özellikle genç kızlarda etki çok daha büyüktü. Fakat bu erkeklerin de etkilenmediği anlamına gelmiyor. Oxford Üniversitesi’ndeki sosyal medya psikoloğu ve öğretmen Amy Orben da konuya dair açıklamalar yaparken, bulguların yeterli olmadığını fakat yine de dikkatle inceleyeceğini ifade etti.

Siz sosyal medya ve depresyon hakkında ne düşünüyorsunuz?
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 04:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER