Araştırma: Sosyal Medya Botları Siyasi Amaçlarla Kullanılıyor

Araştırma: Sosyal Medya Botları Siyasi Amaçlarla Kullanılıyor

Twitter’dan tutun Facebook’a kadar bot hesaplar sosyal medyanın hemen hemen her noktasında karşımıza çıkıyorlar. Oldukça rahatsız edici olmaları bir yana, genellikle ürün satışlarını arttırmak için kullanılıyorlar. Fakat yıllık Freedom of the Net (İnternetin Özgürlüğü) araştırmasına göre, botlar aynı zamanda sosyal medyada insanların siyasi görüşlerini değiştirmek için de kullanılıyor!

Birçok Ülke ‘Siyasi Bot’ Kullanıyor


Freedom House’a göre en az 20 farklı ülke siyasi amaçla sosyal medya botları kullanırken, aynı zamanda paralı yorumcular tutuluyor ve sahte haberler üretiliyor. Hatta en az 18 ülke, sosyal medyayı seçim döneminde insanları yönetmek için aktif şekilde kullandı.

Yaygın botlar genellikle bir sosyal medya kullanıcısına daha çok takipçi kazandırmak için kullanılırken, araştırmaya göre siyasi emelli sahte sosyal medya hesapları eleştirel seslerin üstünü kapamakta kullanılıyor.

Sosyal Medyayla Kamuoyu Etkileniyor


Freedom House’a göre botlar hashtag – etiket sisteminin yardımıyla trendler kısmına da giriyor. Meksika’daki bir örnekte, yaklaşık 75 bin kadar bot kullanıldı ve bir tweet trend hâline getirilerek hükümetin skandalının üstü ört pas edildi. Çok sayıda sahte hesap farklı etiketlerle tweet atınca da, kamuoyunun ilgisi başka yöne çekilmiş oldu.

Tıpkı sosyal medya şirketlerinin bot algoritmalarını kullandığı gibi,  aynı zamanda insanlara da belli konular için para ödeniyor. Araştırmaya göre 30 ülkede hükümetler sosyal medyada tanınan ve kamuoyunu yönlendirebilecek insanlara para ödüyor.

Kısacası, sanılanın aksine botlar sadece ticari amaçlarla kullanılmıyor. Aynı zamanda siyasiler de özellikle seçim dönemlerinde sosyal medyada böyle bir çalışmaya başvuruyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER