Torrent film indirme sitesi nasıl çalışır?

Torrent, dosyaları verimli bir şekilde paylaşmak için (P2P) teknolojisini kullanan devrim niteliğinde bir dosya paylaşım protokolüdür. Bu teknoloji, geleneksel tekli sunuculara dayalı torrent film indir işlemlerinin aksine, dosya paylaşımı için çok sayıda merkezi olmayan kullanıcı (Peers) topluluğuna dayanmaktadır.

Torrent film indirme sitesi nasıl çalışır?

Torrent, dosyaları verimli bir şekilde paylaşmak için (P2P) teknolojisini kullanan devrim niteliğinde bir dosya paylaşım protokolüdür. Bu teknoloji, geleneksel tekli sunuculara dayalı torrent film indir işlemlerinin aksine, dosya paylaşımı için çok sayıda merkezi olmayan kullanıcı (Peers) topluluğuna dayanmaktadır.

Şimdi size, torrent indiren veya geçmişte torrent indiren birini tanıdığınıza bahse girerim. Aslında, torrent kullanmak o kadar popüler ki dünya çapında yaklaşık 250 milyondan fazla kullanıcı BitTorrent dosya paylaşım teknolojisi ile dosya paylaşıyor. Bu az bilinen astronomik bir sayıdır.

Yüzeyde torrent geçmesi göreceli olarak zararsız görünebilir, ancak adreste bırakılmayan oldukça karmaşık detaylar olduğunu temin ederim.

Torrent ve Bittorrent, birçok kişi tarafından eşanlamlı olarak kullanılır, ancak aslında aynı şey midir? Gerçekte, ikisi arasında farklı olan bir şey var ancak bunlar birbirlerinin yerine kullanılabilir. Torrent, örnek olarak torrent oyun indir işlemi yapacağınız içerikle ilgili meta veriler içeren bir dosyadır. Öte yandan, BitTorrent paylaşılan dosyanın büyük parçalarını daha küçük parçalara ayırmak için çalışan bir dosya aktarım protokolüdür.

Bu protokolün güzelliği, orijinal dosyayı kaynaktan ve diğer kullanıcılardan indirmenizdir. Bu, genel süreci sorunsuz, hızlı ve düzenli hale getirir. Örneğin, en sevdiğiniz filmi bir torrent aracılığıyla indiriyorsanız, dosyanın tamamını sadece kaynaktan değil, diğer torrent kullanıcılarından da indir işleminde bulunabilirsiniz.

Torrentler Nasıl Çalışıyor?

Torrentler merkezi olmayan bir şekilde gerçekleştirilir. Her kullanıcı torrent dosyasını indirip yükleyerek tüm süreci daha verimli hale getirir.

Örnek verecek olursak, bir torrent dizi indir işlemi yapmaya çalıştığınızı farz edelim. Orijinal dosya başlangıçta tohumdan her istemciye yalnızca bir kez aktarılır. Dosya daha sonra farklı istemciler arasında parça parça transfer edilir. Her renk aktarılan dosyanın belirli bir parçasını temsil eder.

Tüm torrent yeni başlayanlar için, torrent kullandığınızda karşılaşacağınız belirli terminolojiler vardır. Size yardımcı olmak için, burada açıklanan bazı terminolojilerden bazıları şunlardır:

Eşler arası: Eşler arası (P2P) bir ağda dosya paylaşımında bulunan herhangi bir müşteri (kullanıcı) için kullanılan genel bir terimdir.

Swarms: Aynı torrent'i paylaşan (indiren ve yükleyen) meslektaşlarına swarms denir.

Dizinleyiciler: Torrentleri derleyen ve torrentler hakkında bilgi veren web sitelerine dizinler denir. Ayrıca torrent dosyaları bulabileceğiniz, paylaşabileceğiniz, indirebileceğiniz veya talep edebileceğiniz bir forum görevi de görürler.

İzleyiciler: Veri paketlerini eşler arasında yönlendirmeye ve ağdaki diğer eşleri bulmaya yardımcı olan sunuculardır. Bunları farklı torrent kullanıcıları arasında köprü olarak hayal edebilir, her torrent kullanıcısı ve yükleyicisi arasında küçük dosya parçalarını yönlendirerek verilerin sorunsuz ve hızlı bir şekilde aktarılmasına yardımcı olabilirsiniz.

BitTorrent İstemcileri: BitTorrent protokolünü kullanarak dosya aktarımını sağlayan programlara BitTorrent istemcileri denir. İstemciler tüm indirme ve yükleme işlemlerini yürütürken, eşlerinize bağlanırken ve torrent hakkında size istatistik sağlarken, torrent dosyalarınızı yönetmek için bunları kullanabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah yıldız
Abdullah yıldız - 5 ay Önce

Kalekim in bütün ürünlerini beğeniyorum ama biraz pahalı olduğu için iç Anadolu'da piyasa bulamıyor

SIRADAKİ HABER