Tencent Türkiye ve Dünya çapı girişimlerinin zaferi

Tencent Türkiye ve Dünya çapı girişimlerinin zaferi
Genel ve kapsamında son on yıla kısaca bir göz attığımız zaman oyun sektörünün hiç yavaşlamaya niyeti olmadan müthiş bir hızla büyüdüğünü anlayabiliyoruz.Bu noktada oyunlara olan erişilebilirliğin artması, sürekli olarak oyuncu sayısının artması ve oyunlarda yapılan geliştirmeler en büyük faktörler arasında yer alıyor. Ayrıca son yılların bir başka trendi olan ve eğitim, sağlık, pazarlama, iş dünyası gibi birçok farklı alanda kendine yer bulan başka bir unsur da oyunlaştırma.

Oyunlaştırma nedir

Genellikle kullanıcıların bir konuya bir ürüne veya bir markaya olan bağlılıklarını arttırmak amacıyla kullanılan oyunlaştırmanın temel mantığı aslında oyun sayılmayacak ortamlardan oyun mantığıyla harekete olanak sağlayan işler çıkartmaktır. Bu noktada oyunlaştırma nedir sorusunun cevaplarından birisi ’nin de birçok ortamında kullandığı ‘’kitle kaynak kullanımı” dediğimiz iş için yapılan oyunlaştırma faaliyetleridir. Pc oyun haberleri incelerken de benzerlerine rastlayabileceğimiz bu iş için kullanıcıların bir oyuna tam üyelik yaptırıp bazı farklı bilgilerini de firmayla paylaşması neticesinde oyun içinde kazanacakları bir ilerleme veya sanal kaynak gibi ödüller bulunur.

Oyunlaştırma yukarı anlattığımız gibi doğrudan bir oyunla bağlantılı şekilde gerçekleşebildiği gibi Google tarafından sıklıkla uygulanan başka veri toplama faaliyetleri için de kullanılabilmektedir. Örneğin: Google maps’in size gönderdiği anketleri doldurduğunuzda, Google’ın size verdiği rozetler ve seviyeler, kimi zaman hediyeler ile Google’ın temel hedeflediği şey veri toplamadır. Bunu daha cazip hale getirmek ve kullanıcıda bir bağlılık oluşturmak için de oyunlaştırma tekniklerini uygular.

Tencent Türkiye

Tencent Türkiye pazarına girerken de sorusunu çoktan kavramış bir firmaydı. Aslında Tencent Türkiye dışında diğer ülke pazarlarında da bu stratejilerinin çok faydasını gördü diyebiliriz. Hem oyunlaştırma hem de mevcut oyunlarla bu teknikleri harmanlama konusunda oldukça başarlı olan firmanın Dünya oyun pazarının tek kutuplu bir büyümeye doğru gittiği izlenimini verecek düzeyde başarılı ilerliyor.

Tencent Türkiye ve diğer birçok ülkede Pc oyun haberleri yanında mobil oyunlardan az önce bahsettiğimiz oyunlaştırma faaliyetlerine kadar hemen her konuda büyük pazar paylarına ve yatırımlara sahip. Özellikle dünya çapında düşündüğümüzde Android ve iOS pazarlarında sarsılmaz bir liderliğe sahip olan Tencent’in Arena of Valor adıyla bilinen oyunu. İlk bilinen adıyla „Honor of Kings”. Asıl mesele ise oyunun Dünya çapında günlük 55 milyon aktif kullanıcıya sahip olması gerçekten inanılmaz bir istatistik.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER