OYUN SEKTÖRÜNDE YAŞANAN EKONOMİK DALGALANMALAR

OYUN SEKTÖRÜNDE YAŞANAN EKONOMİK DALGALANMALAR
Ülkemizin son dönemde içinden geçtiği sancılı ekonomik süreç nedeniyle birçok üründe beklenen fiyat güncellemesi oyuncuları da vurdu desek yanlış olmaz.Zira LOL RP fiyatlarından tutun Overwatch fiyatına kadar oyun sektörüyle ilgili irili ufaklı birçok ürünün fiyatı şimdiden tartışma konusu. LOL RP fiyatları geçen yıl da enflasyon rakamlarını baz alarak kullanıcıları memnun etmeyen bir fiyat güncellemesine gitmiş de ve şirketin o dönem ki açıklamasın da döviz fiyatları da gündemydi. Hal böyle olunca bu yıl dövizde yaşanan dalgalanmanın LOL RP fiyatlarını da aşıp tamamen ayrı bir oyun olan Overwatch fiyatına da yansımasına pek de şaşırmamak gerekiyor.

Overwatch fiyatından bu denli bir kriz ortamında bahsederken oyunun senaryosu da aklımıza gelmiyor değildir. Bildiğiniz gibi Overwatch oyunu global bir güvenlik ve ekonomik krizin sonucunda bu durumu düzeltmeye yönelik kurulan seçkin bir ekip üzerinden ilerleyen bir hikayeye sahip. Belki de bu fiyatların eski hallerine dönmesi için böyle bir ekibe ülkemizin de ihtiyacı vardır, ne dersiniz?

Şaka bir yana, Overwatch fiyat güncellenmesinde beklenen artış aslında dövizle paralel olarak hafif hafif gerçekleşti. Ancak bundan sonrası için daha büyük fiyat sıçramaları yaşanacağından endişe ediliyor. Zira tıpkı LOL RP fiyatlarında geçen yıl gördüğümüz gibi açıklanan enflasyon rakamlarının etkisi Overwatch fiyatı içinde geçerli olacak gibi görünüyor. Bu noktada geçen yıl fiyatlara yansıtılan enflasyon oranı 10% enflasyon rakamından hesaplanırken, bu sene açıklanan rakamlar şu gün itibariyle 25% üzerinde bir sene sonu enflasyonunu işaret ediyor. Ancak dövizde yaşanan dalgalanmanın sene sonuna kadar bir nebze daha stabil hale gelmesi durumunda Overwatch fiyatı da LOL RP fiyatları da belli bir seviyenin üstüne çıkmadan kurtulabilir diye ümit ediyoruz.

OYUNCULARIN BEKLENTİSİ

Bu noktada oyun firmalarının da taşın altına elini koyup, oyuncuların mağdur olmasını engellemek adına yapabileceği bazı hamleler de mevcut. Ancak özellikle ülkemizdeki vergilendirme rakamlarını göz önüne aldığımız da firmaların da çok bir seçeneği kalmıyor. Sonuç olarak oyuncuların yaptığı bu tarz katkılar ile en büyük gelirlerini sağlayan firmaların her geçen gün artan giderleri olduğu da gerçek.Bu sebeple belli bir fiyat skalasını muhafaza etmek zorunda olan firmaların, oyuncuları da memnun etmek için belli tedbirler alacağı gündemde.Zira oyuncu sayısında yaşanacak net bir azalma zaten zamlı fiyatlarla elde edilecek gelir rakamına ulaşmayı da engelleyecektir.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER