Bu Yılın Oyun Ödülleri Tartışmaya Yol Açıyor

Bu Yılın Oyun Ödülleri Tartışmaya Yol Açıyor

The Game Awards yani Oyun Ödülleri her sene resmi şekilde düzenleniyor ve bu sene de Los Angeles’taki Microsoft Theater’da pek çok oyuna çeşitli kategorilerde ödülleri verilecek. Yılın Oyunu, En İyi Müzik, En İyi Aksiyon oyunu gibi liste çoğalırken bu sene birkaç ilginç durum var alışılmışın dışında.

PUBG ve En İyi Çin Oyunu


Oyun endüstrisi giderek büyüyor ve Çin de bunun dışında değil. Ülkenin nüfusu bu kada çok olunca, konsol üreticileri ve oyun yapımcıları da ülkeye odaklanmaya başladı. Fakat her şeye rağmen ‘En İyi Çin Oyunu’ diye bir kategoride ödül vermek şaşırtıyor.

Dünyadaki en büyük oyun geliştiricileri ve dağıtımcıları ABD ile Japonya’da bulunurken, aynı Casinomaxi zamanda Polonya, Fransa ve Kanada gibi ülkelerde de önemli firmalar mevcut. Fakat ‘En İyi Amerikan Oyunu’ ya da ‘En İyi Avrupa Oyunu’ diye bir kategori hiçbir zaman olmadı. Dolayısıyla Çin için böyle bir kategori açılması gerçekten de absürt duruyor.

Diğer yandan son dönemin popüler online shooter oyunu PUBG de tartışma konusu. Her ne kadar oyun satış rekorları kırsa da, teknik olarak henüz çıkmamış ve Erken Erişim aşamasında olan bir oyun. Karşısında The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Odyssey, Persona 5 ve Horizon Zero Dawn gibi AAA ve hikaye odaklı yapımlar olması ise tartışmaları iyice alevlendiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER