Bu Oyun Sosyal Medyada Gündemde

Bu Oyun Sosyal Medyada Gündemde
İki gündür sosyal medya adeta bir konsol savaşına sahne oluyor. Fortnite üzerinden gelişen olaylar silsilesi git gide büyümeye devam ediyor.
Aslında her şey oldukça normal ve beklenen bir gelişmeyle başladı; Fortnite'ın Nintendo Switch platformuna gelişiyle. Fanlarının uzunca süredir Switch'te oynamak için gün saydığı oyun sonunda Nintendo tarafından duyuruldu ve neredeyse hiç zaman geçmeden oyun indirilebilir hale geldi.

İşte tüm hengame buradan başladı ve sosyal medya cin atına binen kullanıcılarla dolup taştı. Bunca sinirli kullancının tepkisine neden olan olaysa şu: Nintendo Switch'ten önce oyunu Sony PS4 üzerinden 1 dakika dahi oynadıysanız, hesabınızı Nintendo Switch için kullanamıyorsunuz. İlk bakışta basit bir 'bug' gibi görünen durum maalesef Sony'nin katı 'cross-platform' politikalarından kaynaklanıyor ve büyük ihtimalle düzeltilecek bir durum Betvole değil.

Cross-platform dediğimiz şey bir oyunun online özelliklerini, oynadığınız platform haricindeki başka bir platformdaki oyuncularla da paylaşmak demek. Epic Games, Fortnite'ı konsollara tasarlarken cross-platform desteğini de hazır tutmuştu. Böylece Xbox One, PS4 ve Nintendo Switch oyuncuları aynı sunucularda ortak kapışmalara girebilecekti. Aynı şekilde hesabınızı bir konsolda geliştirmişken, ötekine de taşıyabilecektiniz. Maalesef bu anlaşmayı reddeden tek bir taraf oldu: Sony.

İşte bu yüzden hesabına belki de yüzlerce saat ve yüzlerce dolar para harcamış olan oyuncular, şu an hesaplarını Nintendo Switch'de kullanamıyor. İşler zaten oldukça gergin bir durumdayken, Microsoft cephesi de rahat durmayarak Nintendo'ya selam çakıp, Sony'e lafı koydu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER