Nvidia Bu Yıl Pazar Payını Arttırdı

Bugün Jon Peddie Research tarafından 2017 yılının üçüncü çeyrek mali dönem verileri açıklandı. Rapora göre son çeyrekte Nvidia, GPU – ekran kartı pazarındaki payını arttırdı. Diğer yanda AMD yüzde 0.2’lik küçük bir düşüş görürken, Intel’de ise bu düşüş yüzde 3 şeklinde gerçekleşt.

GPU’da Hâlâ Lider Nvidia

Genel PC pazarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.31’lik bir artış yaşarken, yıl boyunca kıyaslandığında ise yüzde 2.06’lık düşüş gerçekleşti. Fakat masaüstü ekran kartlarına baktığımızda ise yüzde 29.05’lik bir artış söz konusu.

Jon Peddie Research’ün raporuna göre oyun PC’si segmenti popülarite kazandı ve bu dönemde daha çok yüksek teknolojili ekran kartları satıldı. AMD’nin masaüstü ekran kartları ise yüde 16.1, notebook ekran kartları da yüzde 5.2 artış yaşadı.

Toplam Ekran Kartı Satışları Arttı

Diğer yanda Nvidia ise asıl pastada büyük dilimi alan marka oldu. Hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayar ekran kartlarında en çok satışı gerçekleştiren firma bir kez daha pazarın en büyük ismi olduğunu kanıtladı.

Sektördeki toplam ekran kartı satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.3, yıldan yıla olarak da yüzde 11.7 artış gösterdi.

Etiketler
Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir