Mozilla Firefox’un iOS Sürümüne Kullanıcı İzleme Koruması Özelliği Geldi

Popüler tarayıcı geliştiricisi olan Mozilla'dan web sayfalarının kendisini izlemesini istemeyen kullanıcılara özel olarak Firefox'un iOS sürümüne izleme koruması özelliğinin getirildiğini bildirdi.

Mozilla’dan iOS kullanıcılarını sevindirecek hamle. Web sitelerin kullanıcıları izlemesinden endişe duyan iOS işletim sistemli cihaz kullanıcılarına özel olarak Firefox uygulamasına izleme koruması özelliği eklendi.

Son dönemde sık sık gündem olan Facebook’un veri sızdırma skandalının ardından kullanıcılar tarafından kişisel bilgilerin güvendiği oldukça önemli bir hal aldı. Tarayıcı dünyasında Chrome’dan sonra ikinci sıraya tutunan Firefox için daha büyük hedefleri olan Mozilla, iOS kullanıcılarının çevrimiçi faaliyetlerini izlenmesini engellemek için güncelleme ile Firefox uygulamasına izleme koruması özelliği eklendiğini duyurdu.

Birkaç gün önce kullanıma sunulan izleme koruma özelliği, iOS kullanan cihazlarda güncellenmiş tüm Firefox uygulamalarına varsayılan olarak getirildi. Bu özellik sayesinde kullanıcıların Google, Facebook veya farklı bir web sitesi tarafından izlenme kaygılarına son verilmiş görünüyor.

Mozilla’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Mozilla’da insanların gizliliğine saygı duyulması gerektiğine ve hangi bilgileri paylaşacaklarının kullanıcıların kontrolünde olmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Artık kullanıcıların verilerini paylaştıkları şirketlerden istedikleri şey de bu.” ifadelerine yer verildi.

Şu an iOS işletim sistemini kullanan cihazlara getirilen Firefox’un bu özelliğinin diğer platformlar için de kısa süre içinde gelmesi bekleniyor. Ayrıca Apple’ın iOS tabanlı cihazlarında varsayılan olarak bulunan Safari tarayıcısında da web sitelerin kullanıcı faaliyetlerini izlemesini engelleyebilen bir akıllı izleme engelleme özelliğinin olduğunu hatırlatalım.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir