WhatsApp'ın Sahte Korsan Uygulaması WhatsApp Plus Geri Döndü!

WhatsApp'ın Sahte Korsan Uygulaması WhatsApp Plus Geri Döndü!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile ilgili kişisel güvenliği tehdit edebilecek yeni bir gündem oluştu. Son dönemde sıkça karşılaştığımız veri gizliliğini ihlal eden sosyal medya sitelerinden sonra bir yıl önce ilk kez karşılaştığımız WhatsApp uygulamasına birebir benzeyen ancak kişisel verilerin elde edilmesine yönelik geliştirilen korsan bir uygulama olan WhatsApp Plus geri döndü.

WhatsApp Plus adlı korsan zararlı uygulama, kullanıcılara WhatsApp etkinliğinin yanında listenizde bulunan kişilerin aktivitelerine ulaşabilme gibi özellikleri sunduğunu belirtiyor. Fakat aslında bu özelliklerin aksine uygulama indirilir indirilmez uygulama aracılığıyla kişisel güvenliğinizi tehdit edebilecek "Arapça" kökenli olduğu düşünülen bir web sitesine cihazınızı yönlendiriyor.

Uygulama tarafından yönlendirilen site aracılığıyla Android Gorabet cihazlara Android/PUP.Riskware.Wtaspin.GB kod adında zararlı bir yazılım kullanıcıdan izinsiz olarak yükleniyor.

Kişisel Tüm Veriler Tehlikede!


Bu zararlı yazılım cihazınıza sızdıktan sonra rehberinizdeki tüm kişilerin bilgileri dahil olmak üzere kişisel mesajlarınız, galeride yer alan görüntüler ve tüm kişisel veriler uygulamayı kontrol eden üçüncü şahıslara yönlendiriliyor. Bu zararlı uygulama Play Store üzerinde bulunmazlen APK olarak giriş yaptığınız zararlı web siteleri tarafından otomatik olarak cihazlara yükleniyor.Bilindiği üzere Google, Android işletim sisteminde güvenliği artırabilmek amacıyla Play Store Project adı verilen sistemi kullanıma sunmuş ve bu sistem tarafından cihazlarda yüklü olan uygulamalar rutin olarak virüs taramasından geçmekteydi. Ancak WhatsApp Plus adlı kötü yazılım uygulamasından şimdilik ne kadar korunabildiği bilinmiyor.

WhatsApp plus adlı zararlı uygulamanın şimdilik sadece Android tabanlı cihazları etkilediği, iOS için herhangi bir detay bulunmadığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 00:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER