TSMC açıkladı

TSMC açıkladı

Dünyanın en büyük yarı iletken çip üreticisi TSMC, akıllı telefon ve bilgisayarlara talebin azaldığını açıkladı. Şirket, yaptığı açıklamalarda bu duruma birçok faktörün neden olduğunu belirtti.

TSMC Başkanı Mark Liu, Çin’de yaşanan jeopolitik belirsizliklerin ve koronavirüsün artışının akıllı telefon taleplerinin düşüşünde etkili olduğunu açıkladı. Başkan, işlemci alanında yaşanan sorunun da üreticiler için maliyetleri artırdığı ve bu durumun telefonlara yansıyarak talepleri olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Çin dışında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalara baktığımızda yine iPhone SE 2022 modeli için bekleneni karşılayamadığı düşünülüyor. Apple analisti Ming-Chi, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iPhone SE 2022’nin bekleneni karşılayamadığını açıklamıştı. Apple ise bu nedenle modelin üretimini %20 kadar azaltmayı planlıyor.

TSMC ayrıca akıllı telefon alanında hala iyi talep gören taraflar olduğunu bu nedenle siparişlerle üretim arasında bir düzenleme yapacaklarını açıkladı.

Mark Liu ek olarak konuyla ilgili şu açıklamayı da yaptı:

“Sektördeki herkes, genel tedarik zinciri boyunca artan maliyetlerden endişe duyuyor. Yarı iletken endüstrisi bu maliyet artışını zaten ve doğrudan yaşadı”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER