Tik tok Douyin Aplikasyonu Çin'de WeChat'e Meydan Okuyor

Şanghay'da herhangi bir halk otobüsüne bindiğinizde yolcuların, akıllı telefonlarının ekranlarında mutlaka Douyin videolarını izlediklerini görürsünüz. Çin'de Douyin olarak anılan, ama uluslararası arenada TikTok ismiyle bilinen aplikasyon ortaya iki yıl önce çıktı. Ne var ki bu süre içerisinde, Çin'in meşhur WeChat uygulamasıyla neredeyse rekabete girecek konuma geldi. 

Tik tok  Douyin Aplikasyonu Çin'de WeChat'e Meydan Okuyor


 
Kuşkusuz ki WeChat, günde ortalama 66 dakika geçiren bir milyar kullanıcısıyla Çin'in en büyüğü olmaya devam ediyor. Ancak, piyasa araştırmacısı iResearch firmasına bakılırsa, Douyin de günlük ortalama 25 ila 30 dakika arasında izleme yapan; 400 milyon kullanıcıya sahip.
 
Şanghay'da çalışan beyaz yakalı kullanıcılardan 24 yaşındaki Liu Hao, Douyin'in bağımlılık yaptığını itiraf ediyor. Liu, bunun bir anlık kaçış olanağı sağladığını; özenilen yaşam biçimini görme, kız arkadaşınız olmasını istediğiniz kızlara bakma veya bir parça eğlenme fırsatı verdiğini söylüyor.  
 
Douyin, 2016 yılında Çin'de doğdu ve bir yıl sonra da, TikTok adı altında dış piyasaların fethine soyundu. Aslında Çin versiyonu daha olgun; nitekim TikTok daha çok ergenleri çekerken, Douyin Çin'de daha geniş bir kesime hitap ediyor. Takipçileri  Aplikasyonu yaratan BYte Dance firması, nitelikli içerik geliştirmek ve takipçi cezbetmek için starlar ve kamu önderleri ile işbirlikleri oluşturmuştu. 
 
TikTok ve Douyin içerik paylaşmıyorlar. Dolayısıyla her iki evren birbirinden farklı. Çin Web’i uzmanı ve danışman Matthew Brennan "TikTok kullanıcıları çok genç ve çok masum; bunlar, şaka ve mizah yapan gençler" diyor. Douyin'de ise her şey var: herhangi bir spor dalıyla ilgileniyorsanız istediğinizi bulabilirsiniz. Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın bile konuşmalarından parçalar var. Tüm farklı çıkar grupları burada içerik geliştirmişler.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER