Telefonunuzun Şarj Olmama Sebebi Nelerdir?

Telefonunuzun Şarj Olmama Sebebi Nelerdir?
 

Akıllı cep telefonlarının en büyük problemlerinden birisi şarj olmamasıdır. Akıllı telefon kullanan herkesin başına en az 1 defa gelir. Şarj olmuyorsa telefondan kaynaklı iki sebebi olabilir, bunlar: şarj soketinin tıkanmış olması ya da arızalanmış olmasıdır. Tıkanma denilen olay, belli süre geçince şarj soketi içine toz kir pislik benzeri partiküllerin birikmesi olayıdır. Bu partiküller soket dişleri ile şarj aleti ucunun birbirine değmesini engeller. Çözümü çok kolaydır, metal olmayan sivri bir cisimle örneğin kürdan, içerideki tozu pisliği çıkarın, ardından şarj olup olmadığını tekrar deneyin, yine olmuyorsa donanımsal bir sorun olabilir, teknisyen ile görüşün.

Donanımsal Şarj Soketi Sorunu

Cihaz şarj almıyorsa sebebi donanımsal olabilir. Soket nemli kalmış veya ıslanıp oksitlenmiş olabilir, telefonunuzu şarj ederken, soketi zorlamış olabilirsiniz, soket darbeler sonucu kırılıp çatlamış olabilir. Bu gibi durumlarda ya telefon hiç şarj almaz ya da soketi hareket ettirdikçe (aşağı yukarı, sağa sola) alır. Sonuç olarak tamamen almayacağı günlerde gelecektir, soket değişimi şarttır.

Şarj Soket Değişimi Nasıldır?

Soket değişimi, uzman tecrübeli telefon teknisyenleri ile yapılmalıdır. Değişim yapan teknisyen telefona zarar gelmeyecek şekilde güvenli bir ortamda değişimi yapmalıdır, Cihazınıza soket değişimi sonrası çalışma garantisi vermelidir. Kullanılan değişim ürünü orjinal olmalıdır. Alınan para fazla olmamalıdır. Piyasa fiyatları ölçüsünde hareket edilmelidir. Telefonun sadece soketi değiştirilmeli, parça hırsızlığı yapılmayacak güvenilir bir firmaya yaptırılması gerekir. Şarj soketi değişimi uzman bir teknisyen ile 30 dakika civarı sürer, soket değişimi için cihaz bilgilerinin silinmesine ihtiyaç yoktur. Cihazın 6 ay içinde soketinin tekrar bozulması durumunda soket garantili olmalı ve tekrar ücretsiz değişim yapılmalıdır. Cihaz soket değişimi sonrası sorunsuz şarj almalıdır.

Şarj Aletinden Kaynaklanan Sorunlar

Belki de cihazda hiç bir sıkıntı yoktur, şarj aletinizin bozulması kaynaklı telefonunuz şarj almıyor olabilir, orjinal olmayan şarj aletlerinin bu ve benzeri problemleri yeni alınsa dahi gösterdiği gözlemlenmiştir. Sizin şarj aletiniz orijinal İse bile şuan birçok şarj aletinin ortak problemi olan şarj ucu kırılma ve şarj başı kablosu kırılma problemi ile telefonu şarj etmeme durumu yaşanmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER