Peki Huawei Mobil Servisleri ve Google Play Hizmetleri arasındaki farklar neler?

Peki Huawei Mobil Servisleri ve Google Play Hizmetleri arasındaki farklar neler?

Peki Huawei Mobil Servisleri ve Google Play Hizmetleri arasındaki farklar neler?

ABD ve Çin arasındaki ticari savaşın etkisini en çok yaşayan firma Huawei oldu. Google’ın lisans iptalinden dolayı uygulamaları kullanamayan Huawei Google Play yerine bir sistem geliştirdi. Android cihazlarda yer alan Google Play Hizmetleri‘nin yerine geçecek olan bu sistemle birlikte, Huawei telefonlar ihtiyaç duyduğu bütün özelliklere sahip olacak.

Her iki sistem incelendiği zaman bazı benzerlikler ve farklılıklar göze çarpıyor. Bunlardan ilki servislerin ikisinin de Android cihazlar üzerinde çalışması. Böylelikle her iki serviste bütün Android uygulamaları desteklenebiliyor. Servisleri birbirinden ayıran temel özellik ise uygulamaların telefona nasıl yüklendiği.

Shiftdelete'de yer alan habere göre, Google Play Servisleri‘ni kullanabilmek için bir Gmail hesabınızın bulunması gerekiyor. Ayrıca bu Gmail hesabıyla Google’ın kullanıcılarla buluşturduğu bütün uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak Huawei ID ile Google sistemlerine giriş yapılamıyor. Huawei servisinde ise Gmail ile hesap açma ve kullanma imkanı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar Huawei üzerinden de hesap açabilir. Her iki sistem de telefonda bulunan fotoğrafları, rehberi, takvimi, notları, Wi-Fi seçenekleri ve ayarları bulutta yedekliyor.

Huawei‘nin burada Google‘a göre bir artısı bulunuyor. Google hizmetinde arama geçmişi ve mesaj yedeklemesi yapılmıyorken, Huawei‘de yedekleme işlemi mümkün. Google servislerinde bunu yapabilmek için üçüncü parti uygulama kullanmak gerekiyor.

HUAWEİ MOBİL SERVİSLERİ UYGULAMA SAYISI YETERLİ Mİ?


Bilindiği üzere Google hizmeti bulunan telefonlarda Google Play Store üzerinden uygulamalar indiriliyor. Huawei cephesinde ise App Gallery isimli hizmeti kullanmak gerekiyor. Google beklendiği üzere mağazasında daha çok uygulamaya sahip. Her telefon üreticisi kendi mağaza uygulamasını oluştursa da kullanıcılar Google Play Store uygulamalarını tercih ediyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER