iPhone Modellerinin Yavaşlamasının Nedeni Eskiyen Bataryalar

iPhone Modellerinin Yavaşlamasının Nedeni Eskiyen Bataryalar

Her yıl iPhone modellerine yeni iOS sürüm güncellemesi çıkartan Apple’ın yeni iPhone modellerini yeni iOS güncellemeleriyle yavaşlattığı iddia edilmişti. Sonrasında yapılan testlerde Apple’ın her yeni iOS güncellemesinde işlemcileri yavaşlatmadığı ortaya çıkmıştı. Yeni güncellemelerle birlikte iPhone cihazlarının yavaşladığını iddia eden kullanıcıların söylemlerine devam etmeleri üzerine sürdürülen araştırmalarda iPhone modellerinin yavaşlamasının nedeni eskiyen bataryalar olarak tespit edildi.

iPhone 5s ve iPhone 5 kullanıcıları özellikle iOS 11 güncellemesiyle birlikte cihazlarında gözle görülür bir şekilde performans sorunları yaşandığını ve cihazlarında bariz takılmaların yaşandığını aktardı. Yapılan araştırmalar sonucunda sorunun bataryadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Eski performansını yitiren bataryalar işlemcinin saat hızını düşürüyor ve bu durumda cihazda takılmalar yaşanmaya başlanıyor.

Uzmanların açıklamasına göre kullanıcıların CPU DasherX uygulamasını indirip bu uygulama ile işlemcilerinin hızlarını ölçmeleri gerekiyor. Yapılan testler sonucunda işlemci hızınız 1848 MHz olarak çıkıyorsa bataryanızda herhangi bir sorun bulunmuyor. Gerçekleşen testte puanınız 1848 MHz’den daha aşağıda çıkıyorsa bataryanızda sorun olduğu anlamına geliyor. Kullanıcıların bu gibi durumlarda en yakın Apple Store’a gitmeleri gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER