Google Play Store'a 64 Bit Uygulama Zorunluluğu Getiriliyor

Google Play Store'a 64 Bit Uygulama Zorunluluğu Getiriliyor

Apple’ın iPhone 5s modeliyle birlikte başlayan akıllı telefonlarda 64 bit işlemci kullanımı daha sonrasında diğer akıllı telefonlara da sıçramıştı. Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olan Android işletim sisteminin kurulu olduğu pek çok akıllı telefonda da kullanılan 64 bit işlemciler akıllı telefonların performansını arttırıyordu.

Her ne kadar akıllı telefonda kullanılan işlemci 64 bit olsa da kullanılan işletim sistemi 64 bit bir işletim sistemi olsa da uygulamaların 32 bit olması cihazın performansını düşürüyordu. 2015 yılında Android Lollipop ile birlikte 64 bit uygulama desteğine kavuşan Android işletim sistemi 32 bit uygulamalara karşı savaş açmış durumda.

Google’dan yapılan açıklamada uygulama geliştiricilerinin 32 bit uygulamalarını 64 bit uygulamalara çevirmesi zorunlu değil ancak Google Play Store’a eklenecek yeni uygulamalar sadece 64 bit uygulamalar olmak zorunda.

Apple’ın 2015 yılının Şubat ayında getirdiği 64 bit zorunluluğunu Google’ın çok daha sonra getirmiş olması Android kullanıcılarının canını sıksa da Android kullanıcıları akıllı telefonlarını 64 bit uygulamalarla artık daha yüksek performanslı kullanabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER