Google'dan Sertifikasız Cihazlar Artık Google Servislerini Kullanamayacak

Google'dan Sertifikasız Cihazlar Artık Google Servislerini Kullanamayacak

Google'ın sertifika vermediği akıllı cihazlar için radikal bir kararı gündeme oturdu. Geride bıraktığımız hafta bazı Android kullanıcıları tarafından paylaşılan görsellerde cihazlarının ekranlarında Google tarafından gönderilen bildirimle birlikte birçok Google servisinin kullanımı devre dışı kaldığı gözlenmişti.

Konu ile ilgili resmi açıklama Google tarafından yayınlanırken bazı akıllı telefon üreticilerinin kullanıcı deneyimini geri planda tutarak sertifikasız olarak cihazlarını sattıklarının belirlendiği ve bu nedenle bu cihazlarda Google servis ve hizmetlerinin kullanımının devre dışı bırakıldığı belirtildi.

Sadece sertifikaya sahip olmayan kullanıcılarda Google hizmetleri devre dışı bırakılmadı. Sertifika alan ancak yazılımsal olarak kullanıcısı tarafından düzenleme veya değişiklik yapılmış cihazlarda da bu hizmetler yasaklandı. Bu işlemlere örnek verecek olursak ön yükleyici kilidinin açılması veya ROM yüklenmesi gibi işlemler sayılabilir.

Aslında Android geliştiricisi ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google'ın hedefinde sertifikasız kalite içermeyen akıllı telefon üreticileri olarak dikkat Betebet çekiyor. Kullanıcı deneyimi açısından Google'ın sertifika verdiği cihazların kullanılmasının daha yararlı olacağı belirtilirken donanım sertifikalarını alabilmek ise üreticiler açısından tamamen ücretsiz bir işlem olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar kalitesi değerlendirilmemiş üreticilerin cihazlarında Google servislerinin kullanılması durdurulmuş olsa da birçok kullanıcının üreticilerin yazılımlarını kaldırabilmek için özel olarak ROM yükleme işlemleri de bu karardan nasibini almış gözüküyor. Bir başka deyişle artık ROM yüklemesi yapmış kişiler muhtemelen Google Play üzerinden de herhangi bir uygulama indirip yükleyemeyecekler.Google sertifika olayına oldukça fazla önem veriyor. Sertifikaya sahip olmayan cihazlarla ilgili firmanın kullanıcılara uyarıları hemen üst kısımda paylaştığımız görsellerde tamamen açıklanmış gözüküyor. Google'ın sertifikasını alabilecek olan cihazlarda lisanslı ve tescilli uygulamaların bulunması ve Android uyumluluk testini geçmesi zorunlu kılınıyor. Ayrıca sadece sertifikalı cihazların Google Play Store gibi Google uygulamalarını kullanabileceği de açıkça belirtiliyor.

Cihazınızın sertifikalı olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?  1. Öncelikle Google Play Store uygulamasını açınız.

  2. Menü > Ayarlar kısmına gelin.

  3. "Cihaz sertifikası" altında cihazınızın sertifikasının bulunup bulunmadığını görebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 00:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER