Gelecekte iPhone'larda Geliştirilmiş AR Yer Alabilir

Gelecekte iPhone'larda Geliştirilmiş AR Yer Alabilir

Apple, gelecekteki iPhone modellerindeki arka kamera 3D sensörleri için sıkı şekilde çalışmaya devam ediyor. Bloomberg tarafından yayınlanan yeni rapora göre, bu sayede arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi de bir adım ileri taşınabilir.

Hâlâ Yeterli Değil


Şu anda akıllı telefonlarda yer alan arttırılmış gerçeklik teknolojisinde bazı kısıtlamaların olduğu açık. Örneğin Amazon’un yeni AR aracını denediğinizde, eşyaları satın almadan önce evinizde yerleşimlerini yaptırabiliyorsunuz ve geleneksel kamera menşeli yaklaşımlara göre daha iyi çıkarıyor fakat önünde sandalye ya da yatak gibi başka bir eşya olunca problem yaşanıyor. Arka 3D sensörleri ise bu konuda problemleri aşabilir ve daha akıcı bir deneyim yaşatarak Microsoft HoloLens’e yaklaşabilir.

iPhone X’teki TrueDepth teknolojisi de şu an iyi Dinamobet işler çıkarıyor fakat doğrudan bir 3D görüntü çıkarmak yerine 30 bin lazer noktacığıyla çalışıyor. Arka sensörlerin geliştirilmesi ise bunu geride bırakabilir ve bütün odanın haritasını çıkarabilir.

Ne Zaman Çıkacak?


Diğer yandan Amazon ve Sony gibi firmalar da benzer yaklaşımlar üzerinde çalışıyor. Tabii yine de hemen heyecanlanmamak gerekiyor çünkü kaynaklardan gelen bilgilere göre, bu teknoloji hemen sıradaki telefonlarda kullanılmayacak. Yani 2018’de görme ihtimalimiz epey düşük.

En azından sıradaki iPhone 9 ve iPhone X modellerinde yeni AR teknolojisinin yer alma ihtimali epey düşük. Tahminlere göre 2020 yılına yakın bir tarihte Apple bütün çalışmalarını tamamlayacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 01:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER