Çin App Store Apple'a 70 Milyar Dolar Kazandırdı

Çin App Store Apple'a 70 Milyar Dolar Kazandırdı

Dünyanın en çok nüfusa sahip ülkesi olan Çin teknoloji devlerinin iştahını kabartmaya devam ediyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, App Store'un Çin'de 70 milyar dolar kazandıklarını açıkladı. Apple sadece Çin'de geliştiricilere 17 milyar dolar kazandırdı.

Çin hükümetinin yasaklayıcı tutumları teknoloji devlerinin canını sıksa da şirketler Çin’in nüfus potansiyeli nedeniyle Çin’den vazgeçemiyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde Çin Siber Güvenlik İdaresi tarafından düzenlenen Çin’in en büyük siber politika  forumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Güvenliğin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Cook kullanıcıların güvenliklerinin sağlanması için çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı. Tim Cook ayrıca Apple’ın bu yıl sadece Çin’de 70 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 17 milyar doları geliştiricilere ödediğini açıkladı. Çin’i 3. büyük pazarı olarak gören Apple son yıllarda özellikle Çin’in yerel markalarının hızla büyümesinin ardından büyük yaralar almıştı. App Store ve Mac Store üzerinden VPN uygulamalarını kaldırmasıyla pek çok kişinin tepkisini çeken Apple yeni akıllı telefonları iPhone 8 ve iPhone X ile birlikte Çin’de yeniden yükselişe geçmeyi hedefliyor.

Çin seyahatlerini sıklaştıran Tim Cook’un katıldığı Çin’in en büyük siber politika forumuna ayrıca Google’ın CEO’su Sundar Pichai’de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER