Büyük İddia: Ucuz Bir Maske iPhone X Face ID'yi Yanıltabilir

Büyük İddia: Ucuz Bir Maske iPhone X Face ID'yi Yanıltabilir

Geçtiğimiz günlerde satışa çıkan ve Kasım ayının sonunda 6099 TL’den başlayan fiyatlarla ülkemize de girecek olan iPhone X’in en önemli yeniliği belki de yüz tanıma sistemi olan Face ID teknolojisi oldu. En azından Apple’a göre bu sistemi yanıltmak aşırı derecede zor fakat herkes böyle düşünmüyor.

Görünüşe göre şimdiden iPhone X’i yanıltmayı başaran maskeler de bulunuyor. Vietnam menşeli siber güvenlik firması Bkav, bir haftadan kısa sürede bir maske üretip 150 dolara satışa sunarken, 3D ve 2D baskı teknikleri kullanıldı, burun ve cilt kısmı el yapımı hazırlandı.

Maskenin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda Tempobet da görebilirsiniz ve ilgi çekici biçimde, tamamen bir yüz replikası olmamasına rağmen Face ID’yi kandırabiliyor.

Face ID’ye Güvenmeli miyiz?


Peki endişelenmeniz gerekiyor mu? Muhtemelen hayır çünkü eğer yüksek profilli bir hedef değilseniz, kimsenin böyle bir teknikle uğraşmayacağını ve sistemi yanıltmaya kalkmayacağını biliyoruz. Güvenlik firmasının amacı ise sadece sistemin yanılabileceğini kanıtlamaktı.

Tabii diğer yandan gizlilik ve güvenlik endişeleriniz varsa, başkalarının mobil cihazınıza ulaşmak isteyeceğini düşünüyorsanız, Face ID’ye tamamen güvenmenizin doğru olmayacağını söyleyelim.

ABD ve dünyanın çeşitli yerlerinde çıkışını gerçekleştiren iPhone X şu anda Türkiye’de de ön siparişle satılıyor ve fiyatları 6099 TL’den başlıyor. Yüksek depolama alanına sahip modelleri tercih ederseniz de, rakam yaklaşık 7000 TL’ye kadar yükselmekte.

İşte iPhone X'in nasıl 'kandırıldığını' gösteren o video;

https://www.youtube.com/watch?v=i4YQRLQVixM

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER