Bilim kurgu değil gerçek

Bilim kurgu değil gerçek

Son yıllarda popülerliğini giderek arttıran metaverse kavramı, henüz birçok kesim tarafından tam olarak kavranamamış olsa da gelişmeye devam ediyor. Facebook’un adına Meta olarak değiştirmesinin ardından hız kazanan metaverse projeleri son zamanlarda bir hayli popüler oldu. Her şirket bu alanda yeni yatırımlar duyurmaya başladı.

Somnium Space adlı şirket, metaverse evreninde eşine az rastlanır bir girişime imza atmak istiyor. Sanal ortamda ölümsüzlük fikri üzerinde duran şirket, Life Forever projesi ile kullanıcılarına dijital ölümsüzlük vadedecek.

Somnium Space, verileri toplamak için Teslasuit ile işbirliği yapacak. Ortaklık kurulan şirket, VR için tam vücut dokunsal detaylar üzerinde çalışıyor. Somnium Space’in CEO’su ve kurucusu Artur Sychov, şirketin topladığı verileri alacağını ve ona bir yapay zeka uygulayacağını belirtti. Daha sonra toplanan veriler, bir avatar ile metaverse dünyasına gönderilecek.

Bu ilginç fikrin arkasında hüzünlü bir hikaye bulunuyor. Şirketin CEO’su Artur Sychov, 5 yıl önce kanser yüzünden babasını kaybetmesiyle zor bir dönem yaşadı. Babası ile yeterince zaman geçiremediğini ve kafasındaki keşkelerin böyle bir fikre yol açtığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER