Apple'ın Shazam'ı Satın Alma Sürecinde Beklenmedik Gelişme

Apple'ın Shazam'ı Satın Alma Sürecinde Beklenmedik Gelişme

Geçtiğimiz yılın sonlarında Apple popüler müzik tanıma uygulaması olan Shazam’ı satın almak için girişimlere başlamış ve sonrasında Shazam’ı satın aldığını açıklamıştı. Apple’ın Shazam’ı satın alma süreci ne zaman tamamlanacak diye beklenirken süreçte beklenmedik bir gelişme yaşandı. Avrupa Komisyonu’nun radarına giren Apple’ın bu satın alımının ardından bir Komisyon oluşturuldu.

Geçtiğimiz ay aralarında Fransa, İzlanda, İspanya ve Avusturya’nın bulunduğu pek çok ülke Avrupa Komisyonu’na başvurarak, Apple’ın bu satın alımının Pasgol birleşme yasalarına uygun olup olmadığını sordu. Sorulan soru üzerine bir komisyon kurulmasına ve kurulacak olan komisyonunun söz konusu satın alımın yasalara uygunluğunu araştırmasına karar verildi.

Yapılacak olan soruşturma Shazam’ın satın alımının Avrupa ekonomik bölgesinde diğer çevrim içi müzik hizmetlerinin abone opsiyonlarının kısıtlayıp kısıtlamayacağının araştırmasını gerçekleştirecek. Komisyon eğer ki söz konusu satın alımın abone opsiyonlarında kısıtlama gerçekleştireceğine kanaat getirirse Apple ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler tarafından geliştirilen Spotify ve Dezeer gibi online müzik servisi sağlayıcılarının Shazam’ın Apple tarafından satın alınmasıyla birlikte ciddi abone kaybedeceği düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER