Apple’a milyon dolarlık dava

Apple’a milyon dolarlık dava

Eski bir Apple çalışanı, şirketin, çalışanlarına haftalık yerine iki haftada bir ödeme yapmasını iddia ederek Apple‘a karşı toplu dava açtı. İddiaya göre, Apple mağazası çalışanlarını işi el emeği gerektiriyor. Bu nedenle şirketin haftalık ödeme yapması gerekiyor. Aynı zamanda şirketin bu ödeme yöntemiyle New York’taki istihdamı bozduğu düşünülüyor.

Yedi yıldan fazla bir süredir Apple’ın Manhattan‘daki mağazasında çalışan Raven Ramos, şirketin kendisine eyalet yasalarının gerektirdiği şekilde ödeme yapmadığını iddia ediyor. Diğer çalışanlar adına da açılan toplu dava, Apple’ın eyaletteki iş kanunu ihlal etmesi üzerine.

New York Eyalet Çalışma Komiseri‘nden ödemenin altı ayda bir yapılmasına izin veren bir yetki olmadığı sürece yasalara göre, kol işçilerine haftalık olarak ödeme yapılması gerekiyor. Apple’ın mağaza çalışanları için bu yetkiyi almadığı ve ücretlerini iki haftada bir ödediği düşünülüyor. Bu nedenle dava, ihmal üzerine Apple çalışan kişilerin, yasa kapsamına alınmasını öneriyor.

Davada, Apple’ın bu ihmali, çalışanlarını borçlu olduğu paradan mahrum bıraktığını düşüncesine neden oluyor. Bunun sonucu olarak ise tüm çalışanlar adına tazminat talebinde bulunuluyor. Tazminat talebinin ise 5 milyon doları aştığı iddia ediliyor. Konuyla ilgili olarak ise Apple tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER