Apple Shazam'ı Satın Almak İçin 400 Milyon Doları Gözden Çıkarttı

Apple Shazam'ı Satın Almak İçin 400 Milyon Doları Gözden Çıkarttı

Müzik çeşitliliğinin inanılmaz bir şekilde artmasıyla birlikte insanların sevdikleri müzikleri bulması da bir o kadar zorlaşıyor. İnsanlar kimi zaman bir radyoda kimi zamansa bir mağaza çalan şarkının adını öğrenmek için çeşitli çabalara giriyor. İnsanların herhangi bir yerde dinledikleri ve sevdikler müziklerin sadece birkaç saniyesini dinleterek çalan parçanın adını öğrenebildikleri sonrasında ise çalma listelerine ekleyebilme ya da satın alabilmelerine imkan tanıtan Shazam uygulaması 400 milyon dolara Apple tarafından satın alınabilir.

1999 yılında kurulan Londra merkezli şirket Apple’ın sesli asistanı olan Siri ve popüler sosyal medya uygulaması olan Snapchat ile entegre bir şekilde çalışabilen Shazam’ın hafızasında 11 milyondan fazla şarkı bulunuyor.

2015 yılında 16.6 milyon dolarlık bir zarar açıklayan Shazam sonrasında toparlanarak bu zararı 5.3 milyon dolara çekmeyi başarmıştı. 1 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Shazam 2016 yılı itibariyle 50 milyon dolarlık ciro açıklamıştı.

Apple ve Shazam tarafından satın alımla ilgili bir açıklama gelmiş değil ancak ilerleyen günlerde satın alımın açıklanması ve Shazam’ın daha güçlü bir Apple Music entegrasyonu için Google Play Store’dan kaldırılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER