Apple Otomatik Konum Paylaşan Uygulamaları App Store'dan Kaldırıyor!

Apple Otomatik Konum Paylaşan Uygulamaları App Store'dan Kaldırıyor!
Facebook’un Cambridge Analytica skandalının ardından birçok köklü firma gizlilik politikasını gözden geçirmeye başladı. Bu firmaların başını çeken Apple firması artık konum bilgilerini otomatik olarak farklı alıcılara açık hale getiren uygulamaları App Store’dan kaldıracak!

2018 yılı ile birlikte teknoloji dünyasının en çok konuşulan konularından birisi haline gelen gizlilik ile ilgili birçok firma çeşitli önlemler almaya başladı. Bu firmalardan bir tanesi de dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olan Apple oldu. Apple, App Store isimli uygulama mağazasında yer alan uygulamalar ile ilgili köklü bir değişikliğe gidiyor.

Apple Gizlilik İhlalleri ile İlgili Adımlarını Hızlandırdı


appstore

Apple uygulama mağazasında yayınlanan uygulamaların hem kendisinin hem de kullanıcısının bilgilerini habersiz bir şekilde paylaşan uygulamaları sistemden kaldırmaya başladı. Son yıllarda gelişen akıllı telefon teknolojisi ile birlikte bir takım casus yazılımlarda gözle görülür bir artış yaşanmaya başladı. Bu tür uygulamalar kullanıcıların gündelik olarak konum verilerini depolayarak farklı şirketlere para karşılığı bu verileri satıyor. Bu şekilde kullanıcılarının herhangi bir iznini almadan otomatik olarak konum bilgisi paylaşan uygulamalar Apple’ın gizlilik politikalarını açık bir şekilde ihlal ediyor. Şirketin hizmet politikalarına göre bu tür şartlarda uygulamaların konum paylaşım seçeneğini kullanıcıya bırakması gerekiyor.

25 Mayıs’ta AB bölgesinde yürürlüğe girmesi beklenen Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile birlikte birçok teknolojik firmanın kişisel verileri koruması ile ilgili birçok köklü değişiklik getirilmesi bekleniyor. Atılacak bu köklü adımdan önce Apple başta olmak üzere birçok firma gizlilik politikasında köklü değişikliklere gitmeye başladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER