Apple Logosunun Perde Arkası

Brand Finance’ın 2018 yılında yayınladığı rapora göre dünyanın en değerli 2. Markası olan Apple’ın ısırılmış elma logosunu bilmeyen yoktur. Peki ya hikayesi?

Apple Logosunun Perde Arkası

Kısaca Alan Turing ve Yarım Elma Hikayesi

Alan Turing, 42 yıllık yaşamı boyunca bilgisayar, matematik ve kriptoloji alanında büyük başarılara imzasını atmış bir İngiliz bilim insanıdır. Makinaların düşünme yetisini sınayan “Turing Testi”ni geliştirmiştir. Birlikte çalışmış olduğu tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği Church-Turing Hipotezi’ni geliştirmiştir. Bir matematiksel teoremden çok, matematik felsefesi hakkında olan bu tez halen çürütülememiştir. II. Dünya Savaşı’nda Almanların Enigma isimli şifrelerini çözerek Alman denizaltlarının etkisini azaltmayı başarmıştır. Savaşa İngiltere lehinde yaptığı büyük katkılarından dolayı bir kahraman olarak görülmüştür.

Tüm bu başarılarının yanında hikaye malesef özel hayatına dair söylenebilecek bir detayla başlıyor. Turing bir eşcinsel. Eşcinsel olmak ise, o yıllarda İngiltere sınırları içerisinde bir suç kabul ediliyor. 1952 yılında birtakım olaylar sonrasında eşcinsel olduğu gün yüzüne çıkan Turing 1 yıl boyunca östrojen iğnesi almaya mahkum edilmiştir. Ardından 1954 yılında, potasyum siyanid enjekte edilmiş bir elma ile intihar–ki ailesi olay sonrasında bunun bir intihar olmadığını iddia etmiştir- etmiştir.

Apple, logosu hakkında kuruluşundan bu yana Turing konusunda sessiz kalmayı tercih etmiş olsa da, yapılan tahminler bu yönde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER