Apple Kullanıcı Konumunu Üçüncü Taraflarla Paylaşan Uygulamaları Kaldıracak

Apple Kullanıcı Konumunu Üçüncü Taraflarla Paylaşan Uygulamaları Kaldıracak
Teknoloji devi Apple, kullanıcılarının konum bilgilerini açık bir halde izinleri olmadan üçüncü kişilerle paylaşan uygulamaları yavaş yavaş App Store'dan kaldırmaya başladı.

App Store'da yer alan bazı uygulamaların uygulama mağazası talimatlarının 5.1.1 ve 5.2.2 maddelerini ihlal ettiği nedeniyle bu kararı aldığı belirtilen Apple'ın, kullanıcılarının konumlarını habersiz ve izinsiz olarak açık bir bilgilendirme olmaksızın üçüncü taraflarla paylaşılamayacağı konusunda sert tutum takınacağı bildirildi.

Cupertino'lu şirketin öncelikle politikalarını bu haliyle ihlal eden uygulama geliştiricilerini uyaracağı ve gerekli güncellemeleri bu geliştiricilerden isteyeceği öne sürülürken hedef uygulamalar olarak konum verisini ne amaçla Onwin kullandığını belirtmeyen uygulama kitlesi olduğu belirtildi.Bilindiği üzere Avrupa Birliği tarafından 25 Mayıs 2018 tarihinde devreye sokulacak olan "Genel Veri Koruma Düzenlemesi" ile teknoloji şirketleri kullanıcılarının veri toplama ve verilerini kullanma konusunda verileri alınan kullanıcılarının izinlerinin açıkça alınması gerekliliği getiriliyor.

Apple Silinen Uygulama Sahiplerine Bildiri Gönderdi


Apple tarafından uygulama mağazasından kaldırılan uygulama geliştiricilerine gönderilen bildiride üçüncü taraflarla konum paylaşımını mümkün kılan tüm kodlamaların uygulama tabanından çıkarılması gerektiği ve sonrasında yeniden değerlendirme için tekrardan yüklenebileceğine yer verildi. Haliyle App Store'dan kaldırılan uygulamalar ilgili düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden onay alabilecekler.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 00:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER