Android İşletim Sisteminde Yeni Bir Zararlı Yazılım Bulundu

Android İşletim Sisteminde Yeni Bir Zararlı Yazılım Bulundu

Google’ın çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android üzerinde yeni zararlı yazılımlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Rusya merkezli güvenlik şirketi olan Doctor Web’in bulgularına göre Android işletim sisteminde “Triada” adında yeni bir zararlı yazılım tespit edildi. Keşfedilen yeni Android zararlısı diğer zararlı uygulamalardan farklı olarak tüm uygulamalar üzerinde kontrolü ele geçirebiliyor.

Doctor Web’in açıklamalarına göre söz konusu zararlı yazılım akıllı telefonun üretimi esnasında bulaştırılıyor. Güvenlik uzmanları ayrıca Betpark kutusundan çıkmamış olan telefonlarda bile söz konusu virüse rastladıklarını belirtti.

Triada adındaki virüsün akıllı telefonlardan kaldırılmasının neredeyse imkansız olduğunu belirten bir diğer Rus güvenlik şirketi Kaspersky söz konusu virüsün son derece gelişmiş ve gizli olarak nitelendirildiğini dile getirdi. Yazılımın algılanmasının bir o kadar zor olduğunu belirten Kaspersky uzmanları virüsün kaldırılmasının neredeyse imkansız olduğunu belirtti.

Söz konusu virüsün arkasında profesyonel siber suçluların olduğunu savunan Kaspersky yetkilileri virüsün ilk olarak geçtiğimiz yıl satışa çıkan ve Çin’de üretilen akıllı telefon modellerinden Leagoo M9 modeline bulaştığını açıkladı. Konuyla ilgili araştırmalar ise sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 01:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER