YouTube Vanced’e büyük darbe

YouTube Vanced’e büyük darbe

YouTube Premium kapsamındaki arka planda oynatma ve reklamsız video izleme gibi özelliklerin ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesine olanak sağlayan YouTube Vanced uygulaması iki hafta önce kullanımdan kaldırıldı.

Google Play Store’un uygulama koruma özelliği Play Protect, YouTube Vanced’in bir cihaza yüklenebilmesini sağlayan Vanced Manager yazılımını “zararlı” olarak işaretledi. Telefonunda Vanced Manager yüklü olan kullanıcılar, uygulamanın cihazı tehlikeye attığını belirten bildirimler almaya başladılar.

Google Play Protect, hem Play Store’dan indirilen hem de APK olarak üçüncü taraf bir kaynaktan yüklenen uygulamaları denetliyor. Genellikle bir uygulama zararlı yazılım içermediği müddetçe Play Protect tarafından “zararlı” olarak işaretlenmiyor. Şimdiye kadar Vanced Manager için herhangi bir uyarı verilmemişti.

Şu anda YouTube Premium, 50 milyondan fazla aboneye sahip. YouTube Vanced, ‘video indirme’ hariç tüm Premium özelliklerini tamamen ücretsiz bir şekilde sunduğundan şirketin abone sayısını artırmasının önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Telefonunda Vanced yüklü olanlar, Google tamamen engelleyene kadar kullanabilecekler. Ancak eninde sonunda uygulamanın işlevini tamamen yitireceği öngörülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER