YouTube Din Adamının Binlerce Videosunu Kaldırdı

YouTube Din Adamının Binlerce Videosunu Kaldırdı

2011 yılında ABD askerleri tarafından öldürülene kadar Anwar al-Awlaki çok fazla tanınan bir isimdi ve aşırı İslamcı görüşleriyle tanınıyordu. Dünyadaki pek çok terörist saldırıya ilham verdiği iddiaları yöneltilirken, YouTube uzun süre sonra bu konuda bir adım attı ve Anwar al-Awlaki’ye ait binlerce videoyu site üzerinden kalıcı şekilde kaldırdı.

Videolar Neden Kaldırıldı?


Benzer bir adımı aslında Google da 2010 yılında atmıştı ve aynı şekilde Anwar al-Awlaki’nin yüzlerce videosunu silmişti. Ünlü din adamının insanları şiddete ve terörizme yönelttiği, radikal fikirler aşıladığı söylenirken, aynı zamanda çok sayıda takipçisi de bulunuyor.

Yaşanan pek çok saldırıya rağmen Anwar al-Awlaki videolar çekip yayınlamaya devam ederken, Fort Hood, Boston Marathon, San Bernardino ve Orlando saldırılarının da kendisi yüzünden kaynaklandığı söylenmişti.

YouTube’a ve Diğer Sitelere Tepki Vardı


Ayrıca Anwar al-Awlaki’nin sadece yönlendirici videoları da kaldırılmadı, aynı zamanda İslam tarihi hakkında bilgi verdiği anlatılar da YouTube üzerinden tamamen silindi. Ayrıca bunun için de bir önlem alındı ve yeni sistemle al-Awalaki’nin aynı videolarını tekrar upload etmek mümkün olmayacak.

Son zamanlarda YouTube’un yanı sıra diğer sosyal medya konuları da basından çok sayıda eleştiri alırken, radikal ve şiddete yönlendirici fikirlerin bu siteler aracılığıyla yayıldığı iddia ediliyordu. Dolayısıyla YouTube’un böyle bir karar alması pek de şaşırtmadı.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk