Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna’da Üniversite Okumak Ukrayna’da üniversitede okuma, Ukrayna üniversitelerine lise eğitimi ardından jer hangi bir sınav kısıtlaması olmadan başvurma, davet mektubunu alma ve ardından öğrenci vizesi edinerek, kayıt işlemlerini başlatma adımları ile mümkündür. Ukrayna’da üniversite okumak için TOFEL, SAT gibi sınavlara girme zorunluluğu bulunmaz. İngilizce hakkında yeterlilik ise lise kapsamında İngilizce ders eğitimi alınmış ise sağlanır. Kayıt aşamasında bir dilekçe ile bildirilirken var ise İngilizce eğitimi sertifikası eklemesi yapılır. Ukrayna’da Üniversite Okuma Şartları Ukrayna’da üniversite okuma koşulları:

 • Türkiye’de lise mezuniyetini tamamlamış olma,
 • Düz, Anadolu, İmam Hatip veya Açık lise mezunu olmak,
 • İngilizce bilmek,
 • Ukrayna öğrenci vizesi almak,
 • Ukrayna üniversitelerine bizzat başvuru yapmak,

Bu şartlar kapsamında Ukrayna’da üniversite okuma imkanı bulunur. Diğer yandan Ukrayna üniversitelerinde Türkiye’de açık liseden mezun olan kişilerde okuyabilmektedir. Ukrayna üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olma şartı aranmaz sadece lise mezuniyet belgesi talep edilir. Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Nasıl Yapılır? Ukrayna üniversitelerine müracaat etmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Ukrayna’ya yapılan seyahat kapsamında üniversitelere bizzat başvuru yapılmalıdır.
 • Tercih elden üniversiteye ulaşım sağlanıp, öğrenci koordinasyon birimlerinden vesikalık fotoğraf, eğitim alma talebini bildiren imzalı dilekçe, pasaport, lise diploması, sağlık raporu evraklarının iletimi ardından başvuru belgesi doldurularak müracaat tamamlanır.

Bu kapsamda Ukrayna’da üniversite okumak için ön başvuru yapılır ve Türkiye’ye geri dönüş sağlanarak okula iletilen iletişim adresine , ‘’eğitim davet formu’’ gönderilmesi beklenir. Okul kişiyi yeterli bulması halinde bu daveti gönderecek ve öğrenci vizesi alım işlemlerine geçilecektir. Ukrayna’da Üniversite İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Ukrayna’da üniversite için talebe vizesi edinmek hakkında detaylar şöyle sıralanır:

 • Vize alımı için Ukrayna’da başvurulan üniversitenin yolladığı davet belgesi, senelik süreye sahip pasaport, sağlık raporu, lise transkripti, arka zemini beyaz 7 adet vesikalık fotoğraf, doğum belgesi ve devlet hastanesinden yatırılan Elize test belgesi ile Ukrayna Konsolosluğuna başvuru yapılır.
 • Konsoloslukların ilettikleri hesap numarası bilgilerine, 170 dolar olan vize alım ücreti yatırılır.
 • Başvuru kapsamında yapılan konuşmalarda İngilizce dil yeterliliğinin ön planda olması gerekir.

Bu kapsamda yapılan başvur ardından kişinin yeterli görülmesi halinde öğrenci vizesi edinilir ve vize ile Ukrayna’ya giriş yapılarak okul kaydı sağlanır. Ukrayna’da Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır? Ukrayna’da üniversiteye kayıt olmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Seçilen okula ulaşım için öğrenci vizesi ile çıkış yapılır.
 • Eğitim kurumunun öğrenci koordine biriminden öğrenci vizesi, ön başvuru ardından alınana davet mektubu, pasaport, sağlık raporu, lise mezuniyet belgesi, İngilizce ile alakalı var ise bir kurs sertifikası yok ise yazı ile beyan edilen İngilizce bilindiğine dair dilekçe ve okulun 1 yıllık harç ücretinin ödendiğini belirten makbuz teslim edilir.
 • Ardından eğitim yılı başlangıç formu doldurularak, imzalanır.

Bu kapsamda eğitime başlanır. Kayıtta verilen harç makbuzu için kayıt öncesi okuldan hesap numarasına ilişkin bilgiler alınarak dönemlik harç yatırılmalıdır. Ukrayna üniversitelerinin yıllık harç miktarı ise TL cinsinde 1.500 TL rakamına denk gelir. Ukrayna’da Üniversite Okuma Maliyeti Nedir? Ukrayna’da üniversite okuma masrafları:

 • Öğrenci vizesi alımı için 170 dolar,
 • Yıllık okul harcı için ortalama 1.500 TL
 • Konaklama ve genel ihtiyaçları karşılamaya yönelik masraflar için yıllık 38 bin TL,

Bu değerler kapsamında Ukrayna’da üniversite okumak için 170 dolar öğrenci vizesi masrafını ve bir yıllık 39 bin TL gibi bir harcamayı göden çıkarmak gerekir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gbaweb
gbaweb - 10 ay Önce

Ukraynada üniverite eğitimi alırken tez için bana yardım eden https://www.kalemtezhazirlama.com/ a teşekürler..

SIRADAKİ HABER