Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı Yöntemleri

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide pek çok sebepler doğrultusunda garantili bir şekilde uygulanıyor. 81 ilimiz üzerinden uygulanan bu tedavi seçeneği mide organının kayda değer oranda küçültülmesini kapsıyor. Bu doğrultuda tüp mide küçültme ameliyatı özellikle obezite hastaları açısından büyük avantaj sağlıyor.

Bu hastaların anormal bir şekilde öğün tüketmesi söz konusudur. Bu durum beraberinde bireylerde hayat kalitesinin düşmesine neden oluyor. Tüp mide ameliyatları obezite ve benzeri türden hastalıklarda tedavi amaçlı bir şekilde uygulanır. Bu doğrultuda hasta midesi küçültülerek daha kaliteli beslenme alışkanlığı sağlanabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

2022 yılında da yoğun bir şekilde uygulanan tüp mide ameliyatı adından da anlaşılacağı üzere midenin küçültülmesidir. Bu özel cerrahi yöntem doğrudan hastanelerin ameliyathane servisi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle birlikte mide organı adeta bir muz meyvesi gibi uzunlamasına inceltiliyor. Uygulamanın mide sağlığı üzerinde ayrıca herhangi dezavantajları söz konusu değildir. Bu bakımdan tüp mide ameliyatı son derece güvenilirdir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

İşlem doğrudan obezite hastalarına, anormal yemek isteği oluşan hastalarda uygulanabilir. Uzman hekim tarafından uygulanan tüp mide ameliyatı hijyenik bir ortam üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda hastalarda enfeksiyonel riskler söz konusu değildir. Yöntemde ayrıca yaş sınırlandırılması bulunmaz. Fakat önceki dönemlerde geçirilen mide ameliyatında uygulama süresi ertelenebilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

En sık tüp mide ameliyatı gastrip baypass uygulamasıdır. Bu özel tedavi seçeneğinde de minimum risk etkenleri söz konusudur. Ameliyattan en az 8 saat öncesinden aç karnına kalınması gerekebilir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında da hastaların doktor uyarıları doğrultusunda hareket etmesi önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Kaç Kilo Veriyor?

Ayrıca obezite cerrahisi olarak da tanımlanan bu uygulamayı geçiren hastalarda ortalama olarak 30 gün sonrasında 30 kiloya kadar kilo atımı söz konusudur. Fakat işlemden hemen sonrasında fazla kilolarda azalma görülmez. Daha sonrasında ise 3 ay içerisinde hastalarda ortalama olarak 40 ila 45 kilo azalması mümkündür. Hastalar kilo verdikten sonra ayrıca spor çalışmalarına devam edebilir. Uygulamadan 6 ay sonrasında ise yaklaşık olarak 50 kilo atılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı ortalama olarak 50 ila 55 yaş aralığına kadar uygulanabilir. Fakat özellikle hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi riskli ve kronik hastalıklarda tüp mide operasyonu hemen uygulanmayabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide cerrahi girişimden sonra sunulan diyet programları üzerinden beslenilebilir. Bu kapsamda ideal kilolar korunabilir. Bunun haricinde günlük düzenli olarak egzersizler yapılması tavsiye edilebilir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Doktor klinik sitesinden obezite cerrahisi online randevu alınabilir. Obezite çağımızda yaygın olarak görülen önemli bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın tedavisinde pek çok farklı seçenekler uygulanabilir. Mide küçültme ameliyatı en çok uygulanan seçenekler arasında yer alıyor. Bu tedavi seçeneği haricinde mide katlanması, mide kelepçelenmesi, mide baypası, mini mide baypası ve mide balonu gibi tedavi seçenekleri söz konusudur.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide özelinde obezite cerrahi müdahale sonrasında da hastaların obeziteye neden olabilecek aşırı yağlı besin ürünlerinden kaçınması önemlidir. İdeal kiloların korunması açısından günlük mutlaka rutin bir şekilde egzersiz çalışmaları yapılmalıdır. Bununla birlikte tüp mide sonrasında verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Kaliteli bir şekilde uygulanan obezite cerrahi hastalar üzerinde etki oluşturuyor. Bu yöntemle birlikte mide birkaç seans sonrasında küçültülüyor. İşlemin pek çok avantajları söz konusudur. Hastalar obezite ameliyatından sonra daha kaliteli bir yaşam elde ediyor.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Veriliyor?

Uygulamadan hemen sonrasında fazla kiloların gitmesi mümkün değildir. Bu işlem süresi sonrasında hastaların ideal kilolara sahip olabilmesi için belirli bir zaman diliminin geçmesi gerekiyor. Bu kapsamda obezite cerrahi 30 gün sonrasında hastalarda 15 kilogram civarında fazla kilolar atılabilir. 3 ay içerisinde 40 ve 6 ay içerisinde ise 50 kilogram atılabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkündür?

Obezite cerrahisi ortalama olarak 10 günlük zaman dilimi sonrasında hastalar iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilir. Nadiren de olsa ameliyattan hemen sonrasında hastanede 24 saat kalınabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER