Siri Tekrar Google'a Dönüyor

Siri Tekrar Google'a Dönüyor

Microsoft’un pek tutulmayan arama motoru Bing bir süredir iOS ve Spotlight’ta kullanılıyordu fakat Apple bugün bir açıklama yaparak Bing’le yolları ayırdıklarını duyurdu.

Yani Siri artık sorularınıza direkt yanıt vermek yerine arama sonuçları sunduğunda bu Bing yerine Google veritabanıyla gerçekleşecek. Apple yaptığı açıklamada Siri’de, iOS aramalarında ve Mac’teki Spotlight’ta Google’ın kullanılacağını dile getirdi.

Tabii Apple tam anlamıyla Google’ı kucaklıyor da diyemeyiz. Bing hâlâ hem Siri, hem de Spotlight için görsel aramalarında varsayılan site olacak. Bunun sebebi de muhtemelen Google’ın aksine Bing fotoğraflarının daha isabetli olması.

Geri Dönüş Wonodds Olmayacak


Tahmin edeceğiniz gibi video aramaları da artık direkt YouTube üzerinden gerçekleştirilecek. Yani teknik olarak bu anlaşmadan en kârlı çıkan taraf Google olacak. Ve eğer Google’dan hoşlanmıyorsanız, Bing’e geri dönmek istiyorsanız maalesef varsayılan arama motorunu Siri için değiştirme imkanı sunulmayacak.

Apple her ne kadar bu değişimin gerçek sebebi hakkında pek bilgi vermese de, muhtemelen devreye maddi sebepler girdi. CNBC geçtiğimiz Ağustos ayında bir haber yayınlamıştı ve Bernstein adlı araştırma firmasına göre Google, iPhone ve iPad’lerdeki Safari tarayıcılarda varsayılan arama motoru olmak için Apple’a 3 milyar dolar ödemeyi teklif etmişti.

Kısacası, artık iOS cihazlarda Bing’in yerine Google geçecek ve bu anlaşmadan hem Apple, hem de Google kârlı çıkmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER