SEO Çalışmalarının Dönüşüm Oranlarına Sağladıkları Katkılar

SEO Çalışmalarının Dönüşüm Oranlarına Sağladıkları Katkılar

İnternetin her geçen gün hayatımıza biraz daha etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu noktada, e-ticaret; çağımızın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok işletme; internet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapmaktadır. Ziyaretçilerin bir internet sitesini ne kadar sıklıkla ziyaret ettiği ve sitede hangi işlemler gerçekleştirdiği son derece önemlidir. Sitelerin trafiğinin arttırılması noktasında SEO çalışmalarına önem verilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO; uzun bir süreç olmakla beraber web sitesinin Google arama sonuçlarında ilk sıralarda olmasını sağlamaktadır. Büyük, küçük veya orta ölçekli bir işletme olmasından bağımsız olarak her Kobi’nin SEO çalışmalarına ihtiyacı olmaktadır. SEO çalışmaları sayesinde site üzerinden ürün ve hizmeti satın alanların sayısı da artar. Bunun yanı sıra, Google arama sonuçlarında ilk sıralarda bulunan bir sitenin daha itibarlı olduğunu da söylemek gerekir. Peki, SEO çalışmalarının diğer faydaları nelerdir?

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı; bir web sitesini ziyaret edenler ile bu site üzerinden istenilen satın alma eylemini gerçekleştirenler arasındaki ilişkiyi ifade etmektedir. Bir başka deyişle, firmanın ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. Dönüşüm oranı; web sitesini kaç kişinin ziyaret ettiği bilgisinden ibaret değildir. Buna ek olarak, ziyaret edenlerden kaçının ürün veya hizmet satın aldığı ya da sitedeki bültene abone olduğu bilgisi de son derece önemlidir. Bir başka deyişle, siteyi ziyaret edenler ile siteyi aktif olarak kullananları kıyaslamaktadır.

SEO çalışmaları sayesinde web sitenizin trafiği yüksek olsa da yoğun ziyaretçi sayısından herhangi bir verim alınmadığı takdirde bu hususun çok önemli olmayacağını söyleyebiliriz. Dönüşüm oranı; genellikle yüzde oranı şeklinde ifade edilmektedir. İstenilen davranış; bir ürünü satın almak veya siteye üye olmak olabilir. Kar amacıyla yürütülen bir site için dönüşüm oranının en önemli istatistik olduğunu ifade etmek gerekir. Düşük dönüşüm oranını bir örnekle açıklayabiliriz. Bir mağazayı çok fazla kişi ziyaret etse de o mağazadaki müşteriler yalnızca ürünlere bakmakla yetiniyorlarsa mağazanın bu durumdan herhangi bir karı olmayacaktır. Bu noktada, söz konusu mağazada bir şeylerin eksik olduğunu söylemeliyiz. Fiyatlar yüksek olabilir veya ürünler zannedildiği kadar kaliteli olmayabilir. Web sitesi için de aynı şey geçerlidir. Web sitesini ziyaret eden çok kişi olsa da sitenin beğenilmemesinden dolayı insanlar istenilen eylemi gerçekleştiremezler.

Dönüşüm Oranı ile SEO İlişkisi

Site trafiğinin dönüşüm oranını arttırdığını düşünmek doğru değildir. Bu noktada, SEO sayesinde birçok ziyaretçinin siteye çekilmesi; dönüşüm oranını arttırmak yerine azaltabilir. Bu noktada, site sahiplerinin dönüşüm oranının mı yoksa trafiğin mi kendileri için önemli olduğuna karar vermesi gerekmektedir.

Bu noktada, dönüşüm oranına önem verenlerin sitenin trafiğini hedef kitleye uygun bir şekilde arttırması gerekmektedir. Her şeyden önce, web sitesinin birden çok tarayıcıda çalıştığı noktasında emin olunmalıdır. Bir başka deyişle, hem eski hem de yeni tarayıcılarda web sitesinin çalışması gerekir. Bunun yanı sıra, siteye birden fazla trafik kaynağı sağlanmalıdır. Trafik kaynağı; Google aramaları ile oluşan organik trafik, sosyal medya, siteye referans verilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bilhassa sosyal medyanın kesinlikle kullanılması gerekir. İlgi çekici içerik ve reklamlar ile sitenin sosyal medyada daha çok ilgi çekmesi sağlanmalıdır. Sitenin hem dönüşüm oranının hem de trafiğinin artması için mobil uyumlu olması gerekmektedir. Mobil uyumlu siteler SEO çalışmalarında faydalı olmaktadır. Bu durum; aynı zamanda dönüşüm oranlarına da yansımaktadır. Mobil trafiğin tek bir siteye yönlendirilmesi ve kullanıcıların tek bir cihazdan web sitesine giriş yapması; dönüşüm oranını arttıran unsurlar arasında bulunmaktadır. Bu konuyu ele alırken hatırlatmakta fayda varki; seo ücretleri de en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Sonuç olarak, birçok kullanıcı, site trafiğini arttırmak adına SEO çalışmalarından yararlanmaktadır. Ancak, trafik için harcanan para ve zamanın bazen gereksiz olduğunu söylemek gerekir. Söz konusu trafikten istenildiği gibi faydalanılmıyorsa trafiğin yoğunluğunun herhangi bir öneminin olmadığını ifade etmek gerekir. Bu noktada, sitedeki dönüşüm oranını arttırmak isteyenlerin kullanıcıların ihtiyaçlarını belirlemesi ve ona göre adım atması şarttır.

SEO çalışmalarının dönüşüm oranlarına katkı sağlaması için iyi bir SEO ajansı ile çalışmak gerekir. Bu noktada, sizlere Bilgesem Dijital Pazarlama Çözümleri’ni tavsiye ediyoruz. SEO konusunda ihtiyaçları belirledikten sonra dönüşüm oranını arttırmaya yönelik olarak çalışan Bilgesem; güvenilir, ekonomik ve kaliteli hizmet sunmaktadır. Seo paket fiyatları bilgisi alıp çalışmalar yapabilirsiniz.

kaynak : https://hizliresim.com/blog/seo-ajansi-secilirken-dikkat-edilmesi-gereken-10-madde/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk