Rusya, VPN ve Proxy Kullanımını Engellemeyi Düşünüyor

Rusya, VPN ve Proxy Kullanımını Engellemeyi Düşünüyor
Rusya, VPN ve Proxy servislerine erişimi tamamen yasaklayabilir. 2017 yılının ilk döneminde Çin tarafından VPN ve proxy sunucularına karşı uygulanan ambargo şimdi de Rusya'da düşünülüyor.

Bilindiği üzere Çin hükumetinin VPN ve proxy servislerine giriş yapabilmeleri için önce resmi olarak kayıt yaptırma zorunluluğu sonrası Rusya ülkesinde de benzer bir uygulamanın yürürlüğe gireceği iddiaları bulunuyor.

Rusya genelinde VPN başta Betboo olmak üzere proxy siteleri, proxy sunucularının kullanımını yasaklamak isteyen kanun tasarısı "State Duma" adlı parlamentoda onay aldı. Bu parlamentoda onay alan tasarılar yüksek parlamento ve devlet başkanının onayından sonra kanunlaşarak yürürlüğe giriyor. Eğer bu seviyelerde de bu tasarı kabul görürse artık Rusya üzerinden VPN ve proxy kullanımı tamamen yasaklanmış olacak.

Şimdilik tasarı aşamasında olan bu durumun önümüzdeki haftalarda netlik kazanması bekleniyor. Ancak ülke genelinde bu tasarıya karşı şimdiden yoğun eleştiriler başladı. Rusya milletvekillerine göre ise bu tasarı sayesinde ülkenin internet üzerinde barındırılan birçok olumsuz içeriğin temizlenmesine de katkıda bulunacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER