Rusya Sahte Hesaplarla Brexit Tweetleri Attı

Rusya Sahte Hesaplarla Brexit Tweetleri Attı

İngiliz siyasetini uzun süredir Rusların etkilediği hakkında komplo teorileri ortalıkta dolaşıyordu ve şimdi de görünüşe göre St. Petersburg üzerinden kullanılan 400’ün üstünde sahte Twitter hesabı, Brexit seçimleri sırasında yayınlar yaptı.

Araştırmayla Ortaya Çıktı


Edinburgh Üniversitesi’nde görev yapan araştırmalar bu istatistikleri ortaya koyarken, toplamda 419 hesabın doğrudan Rus İnternet Ajansı (IRA) tarafından yönetildiğini tespit etti ve bu hesapların amacı da İngiltere’deki siyaseti, Brexit seçimlerini etkilemekti.

Kremlin menşeli yürütülen hesaplardan birisi düzenli olarak İslamiyet karşıtı yazılar yayınlıyordu ve Westminster Köprüsü’nde yaşanan terör saldırılarını Müslümanlarla bağdaştırıyordu. Hatta paylaştığı bir fotoğrafta ölmekte olan bir adamın yanından geçen Müslüman kadın fotoğrafıyla epey tepki çekmişti ve kendisi şu sözleri paylaşmıştı:

‘Müslüman kadın terör saldırısını umursamıyor, telefonuna bakarken ölmekte olan bir adamın yanında geçip gidiyor. #LondraİçinDuaEt #Westminster #İslamıYasaklayın’

Aslında buna dair daha önce de söylentiler çıkmıştı ve hatta ABD seçimlerini de Rusya destekli Twitter hesaplarının sabote ettiği söylenmişti. Hatta toplamda 2752 tane hesap seçimleri etkileme sebebiyle ceza almıştı.

Şimdi de aynı durumun İngiltere ve Brexit için geçerli olduğu söylenirken, Rus İnternet Ajansı’na bu konuda epey tepki var. Twitter’ın ise ne gibi önlemler alıp, konuya dair  ne söyleyeceği merak ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 04:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER