PHP Nedir? PHP Nerelerde Kullanılır?

PHP Nedir? PHP Nerelerde Kullanılır?

PHP Nedir? PHP Nerelerde Kullanılır?

İnternet işleri ile uğraşan hemen herkes, PHP kodlama dilini duymuştur. Net olarak bilinmese de PHP tabirin mutlaka duymuş, belki biraz da araştırma yapmıştır. Peki, tam olarak PHP nedir? PHP aslında kısaca özetlemek gerekir ise yazılımda kullanılan bir kodlama dilidir. Dünya’da en çok kullanılan kodlama dilleri arasında bulunan PHP ile bir bilgisayarda yapılamayacak işlem yoktur. PHP kodlama dili nerede kullanılır diye merak ediyor iseniz “internet siteleri” cevabını vermek yanlış olmayacaktır. Phpkod.com web sitesi üzerinden PHP kodlama diline dair her şeyi detaylıca öğrenebileceğiniz gibi sitenin yazarı ve PHP uzmanı olan kişiye yorum kısmından soru yöneltebilirsiniz.

PHP Nerede Kullanılır?

PHP nerede kullanılır ilk olarak baktığımız karşımıza elbette internet siteleri gelmektedir. İnternet siteleri, PHP kodlama dilinin en yoğun ve sık kullanım alanlarıdır. Öyle ki genel olarak baktığımızda;

  • Forum sitelerinde, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde,
  • Herkesin çok iyi bildiği e-Ticaret sitelerinin alt yapısında,
  • Mail alışverişi sağlayan uygulamalarda,
  • Üyelik gerektirerek sürekli bir kullanıcı giriş çıkışı sağlayan sitelerde PHP kullanılır.

PHP kodlama dilinin diğer dillere nazaran bir takım avantajları bulunmaktadır. En büyük avantajları ise;

  • Tamamen ücretsizdir.
  • Sürekli geliştirilebilir.
  • Bilinen tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışır.
  • Bilinen tüm veritabanı sistemlerine uyum sağlar.
  • Sade bir alt yapısı olduğu için kolayca öğrenilir.
  • Büyük programlar gerekmez. Basit bir not defterinde bile PHP kullanılabilir.

Yukarıda sayılan genel maddeler, PHP dilinin avantajlarıdır. Günümüzde hemen her yazılımcı, PHP dilini bilmekte ve kendini sürekli olarak geliştirmektedir. İlk olarak 1995 yılında Danimarkalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından kullanılmış, geliştirilmiştir. O günden bu güne milyonlarca kullanıcıya erişmiştir.

PHPkod.com üzerinden PHP kodlama diline çok daha yakından hâkim olabilirsiniz. Çünkü PHP kodlama dili dışarıdan görüldüğü gibi “çok” da basit değildir. Sunucu yönetimi, web site güvenliği gibi konularda da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu yüzden phpkod.com web sitesi üzerinden bu tarz konulara erişebilir, detaylı makaleler sayesinde kendinize rehber edinebilirsiniz. Sorularınızı ise makalelerin alt kısmında bulunan yorum formundan sorabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk