ÖSYM’ye E Devlet ile giriş yapmak

ÖSYM’ye E Devlet ile giriş yapmak

ÖSYM’ye E Devlet ile giriş yapmak

ÖSYM Giriş

Eğitim alanında kullanılan bir terimdir. ÖSYM ilk defa 1974 yılında temeli atılan ve eğitim alanında büyük bir ivme kazanılan bir kurumdur. Bu kuruma bağlı çeşitli üniversiteler bulunmaktadır. Kurum ilk kuruluş zamanında üniversiteye gitmek isteyen kişilerin fayda sağlayabilecekleri ve evrak işlerini gerçekleştirebilecekleri bir alan olarak kurulmuştur. Daha sonra işlev alanını daha da genişletmişti.r ÖSYM'nin bugünkü başkanlığı Ankara'da bulunmaktadır.

ÖSYM ne işe yarar?

ÖSYM kurumu başlangıç itibari ile yalnızca üniversitelere yönelik olarak bir içerik barındırırken zamanla tüm kamu sınavlarından yapıldığı alan haline gelmiştir. Herhangi bir kariyer ya da meslek sınavının yapıldığı soruların ayarlandığı bir kurumdur. Sınav soruları burada hazırlanır. Basım ve dağıtım işlemleri yine bu merkez üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kelime anlamı olarak ÖSYM; “öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi” anlamına gelmektedir

ÖSYM’ye Giriş

Kamusal alanda girmiş olduğunuz her türlü sınav sonucuna öğrenebileceğiniz ÖSYM giriş sistemi internet üzerinden bakılabilecek bir yerdir. ÖSYM aday işlemleri sistemi adı verilen sayfaya giriş yaparak burada oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile kendi öğrenci sayfanıza giriş yapabilirsiniz.

ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yaptığınızda burada size ait kaydolmuş olduğunuz her türlü sınavı gözlemleyebilirsiniz. Sınav sonuçlarınız yine ÖSYM sitesi üzerinden sunulmaktadır. Bunun dışında ÖSYM'nin kurumu içerisinde bulunan her türlü sınav kaydı yine bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. ÖSYM sayfasından belirli sınavların duyuruları güncel olarak verilmektedir.

ÖSYM’ye E Devlet ile giriş yapmak

Türkiye'de bulunan vatandaşların kişisel olarak sahip olduğu e-devlet kimliği üzerinden ÖSYM sitesine giriş yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle ÖSYM'nin sayfasına girerek buradan “e-devlet” ile giriş seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Sayfanın üst kısmında görebileceğiniz bu alana giriş yaptığınızda sizden TC kimlik numaranız ile e-devlet şifreniz istenecektir. Bir sonraki aşamaya geçildiğini de bir güvenlik kodu belirecektir. Resimde yazan kodu boş alana girdiğinizde direk olarak ÖSYM sayfasına giriş yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER