Mozilla'nın İddialarına Göre Firefox Chrome'dan Daha Hızlı!

Mozilla'nın İddialarına Göre Firefox Chrome'dan Daha Hızlı!

Bilimsel veriler ele alındığında günümüz koşullarında en çok kullanılan ve en hızlı olduğu düşünülen tarayıcı olarak Google Chrome tarayıcısını gösterebiliriz. Ancak özellikle Chrome tarayıcısının fazla bellek tüketimi yaptığı iddialarının sayısı da çok az sayılmaz. Bu iddiaları değerlendirmeye alan Google'ın tarayıcı alanında en büyük rakibi Mozilla, Firefox tarayıcısında çoklu sekmeler açıldığında dahi çok az bellek tüketimi gerçekleştirmeyi planlıyor. Hatta bunu gerçekleştirdiğini de öne süren Mozilla, Chrome'dan daha hızlı çalıştıklarını belirtti.

Mozilla'nın daha fazla sekmede daha hızlı çalışabilme kavramını biraz abarttığını belirtelim. Firmanın Firefox geliştiricilerinden Dietrich Ayala tarafından yapılan açıklamada Firefox ile 1691 adet sekme açılarak yaptıkları test sonuçlarına göre Firefox'un şuan kullanımda olan 54. sürümünün bu işlemi çok yavaş yaptığını ve yüksek Betsidney RAM tükettiğini ancak beta aşamasında olan Firefox 55 sürümünde ise işlemin oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebildiği belirtildi.

Firefox 54 İle Firefox 55 Performans Farkı


Ayala'nın yaptığı açıklamaların detayında 1691 sekmenin Firefox 54 sürümü ile tam dört dakikada açıldığını belirtilirken Firefox 55 sürümü bu işlemi 15 saniye gibi rekor sürede açabildiği gözlendi. Aynı zamanda Firefox 54 ile yapılan testlerde bu işlem için 2 GB RAM tüketimi gerçekleşirken Firefox 55 sürümünde ise 500 MB'tan daha az bellek kullanıldığı iddia edildi.

Bashi geçen işlem ve testlerin sonuçları gerçekten belirtildiği gibiyse Firefox'un Chrome tarayıcısına kaptırdığı kullanıcı kitlesinin büyük kısmını geri alabilmesi hiç zor olmayacaktır. Firefox 55 sürümünün final sürümü yayınlandığında bu bilgileri daha net inceleyebileceğiz.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2017, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER