Lenovo Bilgisayar için Bazı Sorunlar ve Çözümleri

Lenovo Bilgisayar için Bazı Sorunlar ve Çözümleri

Lenovo Bilgisayar için Bazı Sorunlar ve Çözümleri

Gelin birlikte sık yaşanılan sorunlar ve basit denenecek çözüm yöntemlerini deneyelim. İlk olarak Ses sorunu ile başlayalım. Bilgisayardan ses gelmiyor ve sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorsunuz. Defalarca kapatıp açtınız ama nafile. Hala bilgisayarın sesi çalışmıyor. Peki ya ne yapmalıyız?

Bilgisayardan Ses Gelmiyorsa Ne Yapılabilir?

Her sorunda olduğu gibi öncelikle test ederek sorunun net olarak nereden kaynaklandığını anlamaya çalışmalıyız. Eğer donanımsal bir sorundan dolayı bunu yaşıyorsanız ne yaparsanız yapın o arızalı donanım değişemeden sorun düzelmeyecektir. İlk önce basit şeylerden başlayarak test edelim;

Bir kulaklık ile ses geliyor mu diye test edebiliriz. Eğer ses kulaklıklardan geliyor ve bilgisayarın üzerindeki hoparlörlerden gelmiyor ise şunları düşünebiliriz; bilgisayarın üzerindeki hoparlörler arızalı, yazılımsal olarak ses kartının sürücüsünde bazı eksiklikler ya da sorunlar var, hoparlörlerin kablosu arızalı veya kablo anakartteki soketinden çıktı. Bunlar gibi sorunlar ortaya çıktığında çözümlerini düşünmeliyiz. Eğer hoparlör bozuk ise, marka modeline bakarak yeni birer hoparlör alıp değiştirmek gerekmektedir. Aklınıza takılan her türlü soruda ve teknik destek almak istediğinizde Lenovo Teknik Servisi ile destek alabilirsiniz.

Bunu evde yapabilecek kadar bilginiz yoksa kesinlikle Lenovo Teknik Servis Merkezlerini ziyaret edin. Diğer sorunlarda ise kablo değişimi veya tamiri yapılabilir. Eğer sadece ana kart üzerinden çıkmış ise yerine takarak sorun en kolay şekilde çözülmüş olur. Driver bozuk veya eksik dosya sorunlarında ise, lenovo resmi sitesinden yeni ve güncel bir ses sürücüsü indirip kurabilirsiniz. Ancak buradaki püf nokta, kesinlikle doğru marka model sürücüyü indirdiğinize emin olmaktır. Yoksa kurulum aşamasında mavi ekran alırsınız ve bilgisayar sürekli mavi ekran vererek yeniden başlar.

Bunun çözümünde ise güvenli mod ile giriş yaparak yanlış sürücüyü kaldırmak gerekir. Ayrıca yeni sürücüyü kurmadan önce aynı donanımın eski sürücüsünü tamamıyla kaldırmanız gerekmektedir.

Bilgisayarın Ekranına Görüntü Gelmiyor Çözümü

Bilgisayarların ekranında görüntü olmamasının çok da fazla sebebi yoktur aslında. Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, güç kaynağından, ekran kartından ve anakarttan olabilir. Bazı nadir durumlarda işlemciyi çıkartıp tekrar taktığımızda sorunun düzeldiği görülmüştür. Ramlerin arızalı olması da görüntünün gelmemesine sebep olurken, bazı bilgisayarlarda yazılı ekran ile hata vermektedir.

Aslında çoğu zaman sorun ve çözümü basit olmaktadır. Mesela monitörün güç kablosu arızalı olabilir. Yada monitörün kapalı olduğu ve açma tuşunun çalışmadığı durumlar bile görülmüştür. Tabi ki ciddi sorunlar ile karşılaştığınızda donanımları detaylı test etmek gerekir. Bu konuda sizlere Lenovo Servis sonuna kadar memnuniyet ile yardımcı olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER