İş Gözlüğü Seçiminde Bunlara Dikkat Edin

İş Gözlüğü Seçiminde Bunlara Dikkat Edin

İş Gözlüğü Seçiminde Bunlara Dikkat Edin

İş gözlüğü seçimi yaparken yüz tipinize ve kullanım alanlarına göre tercih yapmanız en doğru karar olacaktır.  Saydam yapıda ve büyük cisimlere karşı dayanıklı olması gerekir. Kaynakta çalışanlar için çapak ve ısı yalıtımının gözle temas olmasını engelleyecek yapıda olması gerekir.

 Baş ile bağlantı olan yerler acıtmaması ve ağrı yapmamsı gerekir. Kişi taktığı zaman hafif gözünde rahatsızlık vermemesi gerekir.  Görüş acısını net vermesi etrafını rahat görmesini sağlar. Yüze tam uyumlu ve boşluk vermemeli.

ANSI, CE, EN gibi standartlarına uygun piyasa sunulan iş gözlüklerini tercih edilmesi gerekir. Olası kazalardan dolayı kırılmaz yapıda olması göze zararının önüne geçilmesini sağlar. Bunlara dikkat edilmesi halinde göz sağlınızı korumaya olanak sağlar.

İş Gözlüğünün Mercek Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

İş gözlüğünün seçimi önemli olduğu kadar iş gözlüğünün cam merceklerinde de seçimi o kadar önemlidir. Asıl koruma görevi merceklere aittir. Merceklerin kaliteli ve bir numara malzemelerin kullanılması gerekir. Uzun vadeli ve tehlikeli konumda çalışılacak ise yüksek korumalı ve yüksek kaliteli iş gözlüğü seçilmesi gerekir. 

Bölgelilikle yüksek ısı ve ışıkları gözle temas etmeden hızlı bir şekilde kırıldığı için olumsuzlukların önüne geçilir. Uzun süreli kullanabilirsiniz. Orta kaliteli iş gözlüğü yüksek kaliteli gözlükler gibi yüksek sıcaklığa veya yüksek ışıkları kıramaz bundan dolayı da aralıklı kullanıma uygundur.

Düşük kaliteli mercekler kullanımı iş güvenliği acısından iyi değildir. Genellikle riskli olmayan iş yerleri için kullanıma uygundur. Uzun süre kullanıldığı zaman baş ağrı mide bulantısı ve göreme de bulanıklık gibi olumsuz etki sağlar. Kısa süreli kullanım için uygundur.

Esnek İş Güvenliği Gözlüğü

İş gözlüklerinin bir çeşitli olan esnek iş güvenliği hafif tehlike olmayan işlerde kullanılır. Yüz kısmını tam kavramayan görüntüsü ile güneş gözlüğüne benzer. Bu gözlükler polikarbonat malzemesinden yapıldığı için çerçevesi esnek yapıya sahiptir. 

Şeffaf ve smoke iki renk seçeneği sunar. Güneş ışınlarına ve yüksek ısı ya dayanaklı değildir. Koruma 45 MT/SN olduğundan diğer iş gözlüklerine nazaran dayanıksızdır.  Riskli işler olmadığı sürece kullanıma uygundur. Maksimum sıcaklığı -5 ile 55 dereceye kadar dayanıklılık gösterir. Hafif olduğundan taşınması kullanımı rahattır.

Buğulanmaz İş Güvenliği Gözlüğü

Bir diğer iş gözlüğü çeşidi olan buğulanmaz iş gözlükleri yüksek ısıya ve sıcaklığa dayanıklı gözlüklerdir. Yüksek kaliteye sahip mercekleri vardır. Almanya tarafından üretilerek piyasaya sunulmuştur. Dayanıklılık seviyesi diğer gözlüklere nazaran daha yüksektir. Buğulanmaz iş gözlükleri UV 400 ışınlarına dayanıklı yapıdadır. 

Yüzünüzü tüm kaplayarak olası cisimlerin ya da ışınların gözle temas etmesini engeller.  Bu gözlüklerin bir avantajı daha da göze 40 m/sn hızla gelen büyük parçacıkların göze girmesini engeller. Rahat temizlenir ve kolay kurulumu olur. Şeffaf tasarım olduğundan etrafı rahat bir şekilde görmenize olanak sağlar. Ayrıca kırılmaz ve çizilmez yapıya da sahiptirler.

Çapak gözlüğü

İş güvenliğin en önemli iş gözlüklerinin arasında yerini almıştır. Genelde kaynak yapan ya da demir işiyle uğraşanların kullanması gereken gözlüktür. Çapak gözlükleri darbe, toz, toprak, katı parçacıklar, metal parçacıklar, kum vb. maddelerin gözle temas etmesini engeller.

Böylelikle gözün hasar olmasının önüne geçilir. Bu gözlükler CE standartlarına göre yapılır.  Sporcular, yüzücüler doğaseverler içinde kullanımına uygundur. Sıcaklığa dayanıklılığı çok yüksektir. Büyük parçaların olası ani çarpmalarına karşı kendini korur. Mercekleri şeffaf yapıda olup çizilmelere karşı dayanıklıdır. Yüksek kalitede merceklere sahiptir.

Hafif olduğundan taşınması ve kullanımı oldukça rahattır. Esnek yapısı sayesinde ani çarpmalara karşı elastik yapı sergiler. https://www.ekipmandeposu.com/is-gozlugu linkine tıklayarak iş güvenliği gözlüğüne sahip olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk