Google'ın Arama Sonuçları Yine Tartışılıyor

Google'ın Arama Sonuçları Yine Tartışılıyor

Google’ın arama algoritması uzun bir süredir tartışılsa da, son birkaç yıl içinde birden fazla vaka yaşandı ve en üstteki sonuçlarda toplumun bazı kesimlerini  rahatsız edecek materyaller yayınlandı. Şimdi ise ‘gender fluid’ adlı kelime İngilizce aramalarda problem yaratırken, sağ tarafta çıkan Reddit fotoğrafı bunu başlattı

Google Üzerinden Cinsiyet Tartışmaları


‘Gender fluid’, kendini cinsel yönelim ve cinsiyetten bağımsız olarak tanımlayan, kadın ve erkek olarak kabul etmeyen kişiler için söylenen bir terim. Yani bu insanlar cinsiyetlerini kadın ya da erkek olarak tanımlamıyor.

Google’da ise ‘gender fluid’ şeklinde arama yapınca en üstte Wikipedia sayfası çıkıyor ve yanında da Reddit forumları üzerinde yayınlanmış, bu insanlarla bir nevi dalga geçen bir fotoğraf bulunuyor. Dolayısıyla Bahis Siteleri bu da belli bir kesimi gücendirdi ve Google’a eleştiri oklarının yönelmesine sebep oldu.

Google, daha önce de benzer konular yüzünden eleştirilmişti. Örneğin hızlı cevaplar vermesi için tasarlanan snippet özelliği, sıkıntılı sonuçlar doğurabiliyordu. Geçmişte Google Home cihazına ‘Kadınlar şeytan mıdır?’ sorusu yöneltildiğinde de ‘Her kadının içinde biraz fahişelik vardır’ şeklinde yanıtlamıştı.

Kısacası, bu Google’ın ne ilk ne de son vukuatı olacak çünkü sitenin belli bir algoritması var ve arama yaparken en popüler sonuçları yayınlıyor. Kimi zaman da bunlar manipüle ediliyor ve Google’ın dahi gözünden kaçabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER