Google Play'de Cinsel İçerikli Reklam Gösteren Uygulama Skandalı!

Google Play'de Cinsel İçerikli Reklam Gösteren Uygulama Skandalı!

Google Play Store üzerinde yayınlanmış olan 63 oyun ve uygulamada yer alan kötü niyetli kodların cinsel içeriklere hizmet eden, bu tür reklam yayınlayan kod sistemi olan AdultSwine olarak adlandırıldığı duyuruldu.

Check Point tarafından yapılan açıklamada bahsi geçen kötü niyetli kodun çocuklara yönelik oldukları, özellikle çocukların Play Store'da rastgele buldukları oyunları indirerek cinsel içerikli reklamlarla karşılaştıkları belirtildi.

Yapılan araştırmalarda AdultSwine adlı kod yazılımının Kasım 2017 tarihinden itibaren Google Play'de tam 63 oyun ve uygulamada yer aldığı, bu uygulamaların cinsel içerikli reklamları göstermenin yanında kullanıcıları uygunsuz sitelere de bu reklamlar aracılığıyla yönlendirdiği ortaya çıktı. Burada belirtilen reklamları yayına sunmanın yanında zararlı yazılımlarla yüklü olarak gelen sözde güvenlik uygulamalarını yüklemeye de yönlendiren zararlı kodlar, kullanıcıdan habersiz ücretli premium hizmetleri de istemsiz olarak kullanıcıya yansıtmakta.

Check Point tarafından bu uygulama ve oyunların listelerinin açıklanmasının ardından Google ile işbirliği sayesinde Google Play mağazalarından bu uygulama ve oyunlar derhal kaldırılarak, geliştiricilerin de hesapları devre dışı bırakıldı. Aynı zamanda Google'ın bahsi geçen 63 uygulamanın yüklü olduğu cihaz kullanıcılarına da sistemsel olarak uyarı gönderdiği açıklandı.

İşte Zararlı Yazılım İçeren Uygulamaların Tam Listesi


Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER